Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Х издание на инициативата „Гордея се с труда на моите родители“ ще се проведе в началото на ноември

Дарина Георгиева, Катя Василева и доц. Мартин Бояджиев

Десетото издание на инициативата за ранно професионално ориентиране на деца и младежи на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН,  „Гордея се с труда на моите родители“ се завръща в присъствен формат.
Вратите на десетки компании отново ще се отворят за среща на деца и младежи с професиите на родителите им.
„Гордея се с труда на моите родители“ е проект, който стартира през 2012 г. и се провежда ежегодно, запознавайки децата с ценността на труда и значимостта на всеки отделен човек за компанията, в която работи. Различните професии се представят по увлекателен начин, а видеата остават на разположение за всеки, който иска да запознае децата си по-късно с тях. 

То е първото от серията събития за младежко кариерно ориентиране на Българската мрежа и ще се проведе на 1 ноември т.г. в Деня на народните будители в компании от енергийния, минния, металургичния, банковия и застрахователния, транспортния сектор.
В рамките на един работен ден децата и младежите имат възможност да видят родителите си в ролята на експерти, ценени със знанията и уменията си и да се запознаят с разнообразието от професии в една компания.

Дарина Георгиева – изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, разкри в радиоефира какво мотивира компаниите да участват в проекта, каква е неговата цел и какво е постигнато в рамките на изминалите 10 години.
“Инициативата възникна преди 10 години, когато нашите компании бяха само три. Те се събраха и споделиха своите общи трудности, а именно - че младите хора, които идват на работа при тях или нямат нужните умения, или не са достатъчно мотивирани. В търсене на решение отворихме вратите на компаниите първо за децата на служителите ни”.

Представянията са по насоки, разработени съвместно с Фондация на бизнеса за образованието. До момента в проекта са участвали над 40 компании в 19 града в страната и са били представени повече от 100 професии от различни сектори на икономиката.

“Гордея се с труда на моите родители“, а и „Базар на професиите“, с който се надгражда първият проект, се представя многообразието от професии чрез срещи с доказали се специалисти. 
Дава се възможност младите хора да намерят своето призвание и да открият, че професионалния път може да носи голямо удовлетворение и развитие.

"Нашите програми показват убедително и общественополезната и визионерска роля на бизнеса, който се грижи не само за собственото си бъдеще, но и прави мост между образованието и труда, създава условия за удовлетворяваща реализация", каза още Дарина Георгиева.

Заедно с професиите, компаниите ще имат възможност и да покажат „пътя на парите” и да потърсят какви са заложбите на децата на своите служители, което често е определящо успеха в определена професионална област.
Георгива подчерта, че все повече компании се включват в инициативата и отварят врати за детската и младежка публика.

“Сигурно над 500 професии сме представили. Има много ползи както за децата, защото виждат какво представлява трудът, запознават се с професиите, така и за компаниите, защото придобиват обществен облик, публично представяне, има ползи и за служителите, защото те се чувстват горди в очите на своите деца”.

В предстоящото издание на инициативата “Гордея се с труда на  моите родители” ще бъде представена цяла палитра от професии, както и новите аспекти на традиционните такива.
“Дори и да са традиционни професии, те имат изключително голямо развитие спрямо 10 години назад”, увери Дарина Георгиева. Тя разкри още, че професиите са представени от хора, които именно това работят, имат най-голямо  отношение към децата и със сърце и желание разказват за професията си.

В разговора се включи и доц. д-р Мартин Бояджиев – инженер, преподавател в Минно-геоложкия университет, изп. директор на “Овергаз академия” и един от първите лектори на събитието, който вече 10 години разказва на деца и младежи за своята професия.

Чуйте подробности за мотивацията и удовлетворението от участие в инициативата, както и за създаването на “Овергаз академия”, в разговора на Катя Василева.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59