Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Климатичната тревожност" - неглижирана ли е у нас?

Снимка: Радио София

Каква е връзката между климатичните промени и психичното здраве? Повече по темата пред Радио София разказа психологът Елица Станева – Бритън от "Климатека". По думите й, тази връзка е малко неглижирана, но е осезаема не само на индивидуално и социално ниво, но се простира и над това, което наричаме "сезонна депресия".

"Тя се свързва не само с промяната на сезоните, или с по-тъмното време, а с това, което хората свързват с "обреченост" пред наближаващото, от което малцина се интересуват", посочи Станева – Бритън.

Едва след наводненията и бурите в България за първи път психолозите са заговорили за това, как климатичните жертви, които са останали без дом и поминък са изправени пред екзистенциална криза, а тревожността много лесно може да се превърне в депресия. Психологът отбеляза, че когато става въпрос за суицидни мисли, младите хора в България споделят, че не търсят помощ от специалист поради срам или липса на информация къде могат да намерят такава.

"Това може би е свързано с предубеждения, че трябва да функционираме правилно в обществото и трябва да сме като роботи - да не изпитваме било на работа тъга, било вкъщи удовлетворение от семейството. В последните години има някакъв напредък и повече хора се обръщат към тези услуги. Дали споделят с близки и приятели вече е техен личен избор, но бих подтикнала към споделяне на такава преживявания, защото споделянето на всякакви емоции би открило диалог по самата тема", каза Станева – Бритън.


Освен това заяви, че на Запад много деца са обвързани с екологични теми, това влияе на тяхната тревожност, което от своя страна тревожи и техните родители. По думите й мерките, които могат да бъдат предприети, като рециклиране и използване на по-малко природни ресурси могат да бъдат ефективни само, ако са предприети от много хора, а това може да се случи единствено на държавно ниво.

Ако не можем да повлияем на държавниците, нека правим това, което зависи от нас на индивидуално ниво", сподели Станева – Бритън.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51