100 години след рождението на Станислав Лем, издателство “Колибри” заедно с Полския институт в София представя новото нецензурирано издание на сатиричните разкази “Звездни дневници”, заедно с „Из спомените на Ийон Тихи“.
Премиерата на книгата ще бъде тази вечер – 27 октомври, в Полския културен институт с участието на Силвия Борисова, преводач на книгата и Николай Генов от проект "Фантастика и бъдеще".
"В “Звездни дневници” виждаме пътя на един изследовател, който ни разказва удивителни истории за далечни галактики, но тук водещото не е откривателството, по-скоро имаме една диагноза на социалния ред", споделя Николай Генов в интервю пред Елисавета Белеганска.
От разговора става ясно, че в новото издание липсва разказ от книгата, който никога досега не е бил превеждан от полски на български и на английски език. Същата съдба споделят и други негови книги, а защо това е така, ще научим от преводачите по време на представянето на книгата, обещава Генов (▼).
"Лем е както автор на теоретични текстове, така и писател - една много добра комбинация, която му позволява да развива сериозна теория, и в същото време да я проследява в художествената литература", коментира още Генов.
По думите му, това издание се налага много успешно, заради една много любопитна тенденция в литературата напоследък. Научната фантастика сякаш иззема някои от важните теми - това отбелязва и световноизвестната авторка, носител на Нобелова награда Олга Токарчук, по време на посещението си в България по-рано тази година на първото издание на „Литературни срещи“.
"Това ново издание е продиктувано от един такъв възобновен интерес към научната фантастика. Тя никога не е преставала да бъде релевантна, никога не е изчезвала, но в последните години забелязваме много силен интерес отново към някои от темите", допълва Генов. И подчертава, че диагностичната функция на фантастиката е една допълнителна причина тя да бъде толкова актуална и толкова необходима.
Чуйте повече подробности в звуковия файл.Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..