Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Откровено за любовта" с Ева Кулева:

Как да подобрим общуването - няколко важни стъпки

Ева Кулева в Късното шоу с Димитър Ганев
Снимка: Радио София

Какво се промени в начина ни на общуване след ковид пандемията, станахме ли по-затворени и некомуникативни, въпреки че сме дейни в социалните мрежи? Има ли "интернет самота", която се прехвърля и в реалния ни живот?
Отговорите на тези въпроси потърсихме с Ева Кулева, Love coach, експерт, в рубриката “Откровено за любовта”.
Кулева посочи, че основният проблем е не толкова в комуникацията, било то писмена в чата, или вербална. По думите й и двата типа са еднакво важни. 

"Освен, че имаш време да помислиш, препрочетеш и редактираш това, което си написал, интернет често дава и едно усещане за анонимност. На някои хора така им е по-лесно да се изразяват, други предпочитат вербално, устната комуникация – всеки има своите особености", отбеляза Кулева.

В дъното на всички притеснения е ниската самооценка, срамът и "какво ще кажат хората", както и липсата на увереност”, каза още тя.

Допринасят ли социалните мрежи и апликациите за запознанства за ниската ни самооценка?
"Аз не мисля, че те са виновниците за нашите притеснения и липсата на увереност", бе категорична Ева Кулева.
"Добре е да помислим как да превъзмогнем тези пречки в общуването. Склонни сме да "приписваме" на другите какво си мислят те за нас и точно в това е проблемът – в тези ограничаващи вярвания и вътрешни диалози, които водим със себе си, който на практика няма няма връзка с реалността. Когато осъзнаем, че това са само наши мисли, а не факти и правим по-честа проверка с действителността, можем по-бързо да излезем от тези заблуди в които се вкарваме", посочи още Кулева.

Резонно питане: Какъв е лекът?

"Преди всичко, аз насърчавам да поддържаме близки приятелства. Ако в момента нямаме поне двама-трима близки приятели, с които общуваме често и прекарваме пълноценно време заедно, да създадем такива приятелства", посъветва експертът. Това става, като потърсим сред контактите си хора от миналото, с които бихме искали да подновим отношенията си. Ако те не са на разположение да потърсим други, които вече познаваме и с които можем да се сближим, и разбира се, да създаваме нови приятелства", отбеляза тя.

Няколко препоръчителни стъпки, с които можем да се научим да използваме пълноценно социалните мрежи, така че да помогнем на себе си:
  • Добре е да се научим да различаваме социалните мрежи от апликациите за запознанства.
  • И на двете места да си направим автентичен, хубав профил – с хубави снимки, хубаво описание, да не сме анонимни, да не лъжем.
  • Да не ползваме прякори, псевдоними, да се крием зад котенца, пейзажи… Това просто не е сериозно, честността, искреността и истината е първата и най-важна стъпка, за да можем да създаваме пълноценни отношения каквито и да било, където и да било", смята Кулева.

Love coach-ът препоръча писмената комуникация в приложенията за запознанства да не продължава повече от седмица. Да се ескалира от писмена комуникация към телефонен разговор, до реална среща в бързи срокове.
Защо такава стъпка е от полза и още интересни детайли за това как да подобрим и придвижим към напредък уменията си да общуваме, чуйте от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32