Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистическите разследвания са оръжие в ръцете на гражданите


За трета поредна година Антикорупционният фонд (АКФ), ще връчи своите награди "Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията" на 9 декември, Международния ден за борба с корупцията. 

До 5 декември т.г., за наградата могат да бъдат номинирани или да се самономинират журналисти от печатни, електронни и онлайн медии, които през последната година са осветили случаи на корупция или са допринесли за утвърждаването на принципите на върховенството на правото в България

В трета категория могат да се номинират имена на млади журналисти (до 35 години), работещи върху такива теми.

"Това, което прави нещата истински и разпознаваеми за повечето хора, са интересните истории, разследванията, правени от журналисти. А те винаги са плод на много усилия и вървене срещу течението", коментира пред Радио София Стефан Кръстев от АКФ.

Той не пропусна да отбележи, че в България са малко медиите, склонни да публикуват подобни разследвания.

Колкото и малко да са тези журналисти, техните разследвания често пъти водят до скандали, които отекват дълго след огласяването им.

"Именно наградите "Червена линия" са нашият начин да обърнем внимание на труда на тези журналисти и ползата на разследванията за обществото", допълни Кръстев.

По думите му интересът към наградите на АКФ нараства. Първата година номинираните са били 25, а на втората – около 40.

Досега за журналистическо разследване са били отличени Николай Стоянов, Миролюба Бенатова, Генка Шикерова, а за утвърждаване на върховенство на правото - Мартин Георгиев, Борис Митов. Сред наградените млади журналисти е и Мариян Иванов от БНР - Радио Бургас.

"Медийната среда в България е по-скоро обратно насочена, срещу развитието на разследващата журналистика. Виждали сме случаи водещи медии да изгонват такива журналисти – по различни причини", посочи още Стефан Кръстев.

И допълни, че гостоприемни за такива теми са обществени и интернет медии.

Дори и да не видяхме осъдени, благодарение на разследвания обществото научи механизмите на корупция или други престъпления.

Журналистическите разследвания всъщност са оръжие в ръцете на гражданите

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.


По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35