За трета поредна година Антикорупционният фонд (АКФ), ще връчи своите награди "Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията" на 9 декември, Международния ден за борба с корупцията.
До 5 декември т.г., за наградата могат да бъдат номинирани или да се самономинират журналисти от печатни, електронни и онлайн медии, които през последната година са осветили случаи на корупция или са допринесли за утвърждаването на принципите на върховенството на правото в България.
В трета категория могат да се номинират имена на млади журналисти (до 35 години), работещи върху такива теми.
"Това, което прави нещата истински и разпознаваеми за повечето хора, са интересните истории, разследванията, правени от журналисти. А те винаги са плод на много усилия и вървене срещу течението", коментира пред Радио София Стефан Кръстев от АКФ.
Той не пропусна да отбележи, че в България са малко медиите, склонни да публикуват подобни разследвания.
Колкото и малко да са тези журналисти, техните разследвания често пъти водят до скандали, които отекват дълго след огласяването им.
"Именно наградите "Червена линия" са нашият начин да обърнем внимание на труда на тези журналисти и ползата на разследванията за обществото", допълни Кръстев.
По думите му интересът към наградите на АКФ нараства. Първата година номинираните са били 25, а на втората – около 40.
Досега за журналистическо разследване са били отличени Николай Стоянов, Миролюба Бенатова, Генка Шикерова, а за утвърждаване на върховенство на правото - Мартин Георгиев, Борис Митов. Сред наградените млади журналисти е и Мариян Иванов от БНР - Радио Бургас.
"Медийната среда в България е по-скоро обратно насочена, срещу развитието на разследващата журналистика. Виждали сме случаи водещи медии да изгонват такива журналисти – по различни причини", посочи още Стефан Кръстев.
И допълни, че гостоприемни за такива теми са обществени и интернет медии.
Дори и да не видяхме осъдени, благодарение на разследвания обществото научи механизмите на корупция или други престъпления.
Журналистическите разследвания всъщност са оръжие в ръцете на гражданите
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..