Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарихме близо 97 млн. лева през 2021 г.

Снимка: Луиза Лазарова

Близо 97 млн. лева са дарили българите през 2021 г., сочи годишният анализ на Български дарителски форум. Това е с 18% или 20,7 млн. по-малко в сравнение с 2020 г.

По време на кризи хората се мобилизират и избират да даряват към тези, които имат нужда, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на БДФ.

„Бележим ръст в индивидуалното дарителство. През 2021 г. всеки втори българин е избрал да допринесе и да участва в това да се реши конкретен проблем. Прави впечатление, че отговорни и съпричастни са и компании, и фондации. Те инвестират дарителски ресурс, с който са част от решаването на проблемите, които ни заобикалят“, добави Теодора Бакърджиева.

По думите й, компаниите за втора поредна година имат водещо място по обем дарени средства. Те са дарили над 51 млн. лева, което е с 11% по-малко спрямо 2020 г. Фондациите са дарили почти 34 мнл. лева, а частните дарения са почти 11 млн. лева през 2021 г.

Български дарителски форум стартира и кампания „Даряваш анонимно, благодарим ти публично“.

„За нас не е важно всеки дарител да бъде много явен. Това, което искаме да кажем и се надяваме да можем да бъдем чути е, че благодарим на всеки един дарител за този осъзнат стремеж, въпреки всички трудности, в които живеем, да намира смисъл и да дарява“, каза Бакърджиева.

Тя добави, че бизнесът дарява все по-отговорно и осъзнато.

„Няма мода в корпоративното дарителство. Говорейки си с колеги от фирмите, те казват, че за тях е важно да подкрепят решаването на проблеми, които са актуални и засягат голяма група хора“.

Проучването показва още, че даряваните суми нарастват, а хората често предпочитат да закупуват продукти, свързани с определена кауза.

Фондация "Лъчезар Цоцорков" е дарител в различни кампании. Работи приоритетно в четири направления – култура, образование, закрила на децата и здравеопазване, каза Димитрина Папагалска от Фондация "Лъчезар Цоцорков.

„В образование работим в сферата на социално и емоционално образование. Имаме 4-годишна програма и имаме финансирани 14 проекта. Сътрудничим си с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. През 2023 г. ни предстои пилотно проучване сред 15-годишни ученици и тестване на авторски инструментариум. В здравеопазване фокусът ни е в ранен скрининг за рак на дебелото черво. Хората между 50 и 74 години трябва да се тестват. За момента фондацията предлага безплатни тестове. До края на годината могат се възползват и други желаещи в този възрастов диапазон“, обясни Димитрина Папагалска.

Тя добави, че фондация "Лъчезар Цоцорков" е инициатор и на кампанията „Окрили доброто“, в която биват номинирани вдъхновяващи български личности, които променят средата, посвещавайки се на благородни каузи и инициативи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30