Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 1 декември се открива "Месец на Антарктида"

Снимка: Fb/Bulgarian Antarctic Institute

1 декември е Международния ден Антарктида. Той ще бъде отбелязан от  Българския антарктически институт, съвместно с Регионалния исторически музей - София с лекции, изложба и прожекции на филми на полярна тематика. Събитието озаглавено "Месец на Антарктида" ще бъде открито от проф. Христо Пимпирев в зоната под площад "Независимост" на Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика".

На 1 декември 1959 г. във Вашингтон е подписан Антарктическият договор, чрез който се управлява Белия континент и който гарантира, че той трябва да бъде използван само за мирни цели и изследователска дейност. Подробности пред Радио София разказа проф. Христо Пимпирев.


"Наша гордост на българите е, че ние сме постоянен член с всички права и задължения с всички велики сили за този континент", сподели той.

Повече от 30 години на остров Ливингстън България поддържа полярна база "Св. Климент Охридски", а в момента има сериозна научна и логистична програма. Участник в първата българска експедиция, както и ръководил много други проф. Пимпирев каза:

"Специално в Антарктида България успя. България е една уважавана полярна нация, която е равна с всички велики сили именно затова, защото работим като екип и защото в Антарктида няма завист, няма говорене зад гърба, както е нормално тук където сме на Балканския полуостров. Помагаме си един на друг, обичаме се, не се мразим. Това са най-суровите условия на земята, неслучайно континентът го оприличават на друга планета, по-специално на Марс, тъй като най-ниската температура е минус 89 градуса, каквато е и на Марс".


По думите на проф. Пимпирев за пръв път български изследователски кораб ще излезе от нашето вътрешноконтинентално море и ще стигне до ледените води на Антарктида, като по този начин България стъпва на морската карта на света.

Относно финансирането той заяви, че има Национална полярна програма, която е утвърдена от Министерския съвет и сме във всички европейски структури свързани с управлението на полярните региони.

"Ние, полярниците сме много благодарни на Регионалния исторически музей и Столичната община, която ни предостави за месец декември "Ларгото". То има отлични помещения където са разкопките и нашата гордост на стара София, където всяка седмица ще има лекции и ще се прожектират филми за Ледения континент", сподели проф. Пимпирев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община инвестира 1 млн. лв. в нова техника за паркове и градини

През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..

публикувано на 30.12.24 в 18:08

В София е регистриран нов случай на маймунска шарка

В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..

публикувано на 30.12.24 в 17:33
Маргарит Ралев

Търсенето между природата и техниката, между силното и слабото се отразява и в тенденциите при дизайна

Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..

публикувано на 30.12.24 в 17:24
Чипът Willow

Квантовите технологии ще променят живота ни в следващите години

В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..

публикувано на 30.12.24 в 16:15
Ивайло Кунев

Ивайло Кунев: Благодарността е ключ към поставянето и постигането на цели

Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..

публикувано на 30.12.24 в 15:36
Новогодишен концерт в София

Столичани посрещат нова година с концерт на пл. „Княз Александър I“

Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..

публикувано на 30.12.24 в 13:38
Снимки: Столична община

Специалисти от Музея на София реставрираха фонтана в градина "Буката"

В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..

публикувано на 30.12.24 в 11:05