Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„КАСТОР. Портрети на неизвестното“, по текст на Явор Гърдев, със софийска премиера

Снимка: Фестивал "Варненско лято"

На 29 декември от 20.00 часа и 30 декември от 18.00 и от 21.00 часа, в Центъра за съвременни изкуства „Топлоцентрала“, ще се състои софийската премиера на музикално-сценичния пърформанс „КАСТОР. Портрети на неизвестното“.

Режисьорът Явор Гърдев, композиторът Петър Дундаков и сценографът Венелин Шурелов се обединяват в музикално-драматичния и визуален спектакъл.

Работната версия на пърформънса беше представена на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ и донесе номинация за наградата „Икар“ на Явор Гърдев като автор на текста „Кастор“.

„Този сюжет гледа около два века и четвърт напред, като той не е подробен в тази времева линия, по скоро се отнася до някакви връзки между хора, които се оказват свързани помежду си, а пък един техен потомък разбира за това, без да го е знаел предварително. Той си мисли, че неговата лична история е една, а пък тя се оказва друга, в резултат на едно разследване, което той провежда и тя е била скрита от него. Това е интроспективен сюжет, заглеждане вътре в себе си“, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Явор Гърдев.

Той добави, че в спектакъла участват музикантите Пламена Гиргинова (сопрано), Божана Юрганджиева (маримба и перкусии) и Маргарита Илиева (роял). В ролята на Кастор ще видим Иван Бърнев.

„Иван е актьор, който преди всичко респектира много с това, че осъществява постоянен прецизен избор на ангажиментите си. Той е човек, който никога не тръгва да прави нещо, което не смята, че го интересува или пък да трябва да го прави просто така, за да се намира на работа. Тази позиция е привилигирована и се случва само на хората, които са много търсени и в киното, и в театъра“, добави Явор Гърдев.

Той призна, че в края на годината се чувства благодарен, че е жив. Емоционално го е разтърсило началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.

„Мисля, че ако имаме капацитет за разкаяние и прошка, ще живеем по-спокойно, независимо, че страната ни не е най-уредената, не е най-богатата държава, не е държавата, в която можеш да разчиташ на някаква особена сигурност. Въпреки това мисля, че с малки стъпки, животът тук би могъл да бъде много, много приличен“, каза Явор Гърдев.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57