Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаеш ли какво дишаш в стаята?

Снимка: kakvodishash.org

Когато говорим за качеството на въздуха обикновено говорим за градовете и замърсители като фини прахови частици и емисии от автомобили и изгаряне на твърди горива.

Но знаем ли какъв въздух дишаме в затворените помещения - вкъщи, в офиса, в училището или в университета?

Това питат и в националната кампания „Знаеш ли какво дишаш?“, която предвижда повече разяснения и информиране по темата, както и монтиране на датчици на определени места.

„Искаме не само да измерим, а постоянно да мерим състоянието на въздуха, който дишаме. Поставяме фокус върху децата, върху учениците. Те са сред най-уязвимите. Стартирахме с три училища и една детска градина в Русе (бел. ред. - математическата гимназия „Баба Тонка“, ОУ „Любен Каравелов“, ОУ „Отец Паисий“ и детска градина „Дъга“). Днес например по време на втория час вече личеше, че липсва достатъчно кислородПри такива условия на хората им се доспива,  губят от работа способността си. Да не говорим, че е благоприятна среда за разпространение на вируси“, разказа пред Радио София Христо Атанасов, инициатор на кампанията.

Опита си сподели и Асен Александров (◄), директор на 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ в столицата и председател на Сдружението на директорите в средното образование .

Той разказа, че в класни стаи има модерни проектори, които на десетина дни подават индикации, че средата е замърсена и трябва апаратите да се почистят.

„Някои учители спазват по-голяма дисциплина и проветряват през междучасията. Но с датчиците със сигурност ще правим нужното средата в клас да бъде по-здравословна – отбеляза Александров. – Не съм сигурен, че родителите ще бъдат склонни да финансират подобни инициативи, поне не масово. Може би при по-малките класове е по-възможно, защото те стоят в една и съща стая.“

Според Христо Атанасов (), ако родителите осъзнаят важността, биха участвали във финансиране на подобен проект – за тях ще коства колкото джобните пари за няколко дни на децата им.

 „Кампанията е за това - хората да разберат какви са негативите от замърсената среда, да осъзнаят колко е важно това“, допълни той.

По думите му датчиците, поставени вътре в класните стаи дават информация за микроклимата - температурата, влажността на въздуха, въглеродния диоксид, образуван при дишането.

Когато разполагаме с данни за отчитаните показатели и за процеса, ние можем да проверяваме минимално, но колкото е необходимо.

„Възможно е в бъдеще да се използват датчици за измерване на различни показатели и вън от сградите и тогава да правим корелация с въздуха в помещенията“, каза още Атанасов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмовият конкурс "35 секунди демокрация" представя гледните точки на млади творци

През 2024 г. отбелязваме 35 години от падането на берлинската стена. По този повод филмово студио „Ню Бояна“, Крис Захариев и с подкрепата на Фондация „Америка за България“, организират филмов конкурс „35 секунди демокрация”. Той е насочен към български творци на възраст между 18 и 30 години. Целта е да бъдат представи гледните точки на..

публикувано на 18.07.24 в 18:05

Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители

Днес Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители в Деня на Гражданската защита.  До 18 часа екипи на Гражданска защита и на Дирекция "Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община ,  БЧК и ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ разясняват на гражданите как да реагират при бедствия и аварии...

обновено на 18.07.24 в 16:55
Проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиниката по кардиология във Военномедицинската академия

Проф. Ивайло Даскалов: Българите неглижират рисковите фактори, свързани със сърдечно-съдовите заболявания

България е на едно от челните места по сърдечно-съдови заболявания. Освен ниската здравна култура и липсата на профилактика, друг важен фактор за развитието им е затлъстяването на нацията. Много често артериалната хипертония протича безсимптомно, а нелекуването на високото кръвно налягане уврежда сърцето. Съветът на специалистите е да..

публикувано на 18.07.24 в 15:19
Велека Цанкова от

Мишо Йосифов и "Новините в джаза" представят своята Лятна емисия в последния ден на юли

Велека Цанкова за Лятната емисия на "Новините в джаза", която ще можем да видим на терасата на "Топлоцентрала" на 31 юли 2024 г.  и съвсем не е за изпускане, защото… "Подбрали сме музика със съвсем лятно настроение, ще има интересни кавъри на популярни пиеси, а в същото време разбира се, ще си посвирим и от авторската ни музика, която се..

публикувано на 18.07.24 в 13:23

Започна реконструкцията на ул. "Опълченска"

Днес започва реконструкцията на ул. "Опълченска", което се случва 12 години след изготвянето на проекта. Дейностите стартираха от мостовото съоръжение при река Владайска на кръстовището с бул. Сливница, където вече са въведени и ограничения в движението. Участъкът, който предстои да бъде ремонтиран е до кръстовището на ул. Опълченска с бул...

публикувано на 18.07.24 в 12:22