Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Бел от Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне:

Проблемът с почистването на Панчаревското езеро няма да остане нерешен

Край Панчаревското езеро
Снимка: БГНЕС

"Езерото Панчарево е гражданска кауза. Борим се от 2017 година и по наша инициатива се направи междуведомствена комисия от 17 различни ведомства, за да се обследва какво е състоянието на езерото. Установено е, че в него има 1/5 по-малко вода, отколкото по паспорт би трябвало да има. Това е заради наносите, които се вливат от река Бистришка и от язовир Искър". 

Това каза пред БНР Галина Бел (▼) от Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне по казуса с Панчаревското езеро, което от години се заблатява и не може да бъде почистено. Отговорностите са поделени между три министерства и Столичната община


Мястото не е почиствано основно от 1981 година, когато там се провежда Световно първенство за младежи по академично гребане. Еколози смятат, че ако то се зариби, може да бъде поизчистено. Това обаче може да създаде напрежение с любителите на риболова. 12 млн. лева са необходими за почистването, каза в предаването "Преди всички" депутатът от "Български възход" проф. Даниела Дашева. 

По думите на Галина Бел преди две години са одобрени 180 000 лева за изработка на идеен и работен проект за почистване на езерото, който обаче още не е реализиран и ако изтече срокът за неговото изпълнение, ще се наложи да бъде актуализиран. 

Решаването на проблема се бави заради прехвърлянето му от кабинет на кабинет и кадрови смени в отговорните ведомства. 

"Няма да оставим проблема нерешен. С гражданска активност се опитваме да спасим нещо, което е ценно не само за Панчарево и Кокаляне, но и за спорта, и за софиянци. И както се борим за тези неща, разбираме, че има инвестиционно намерение от фирма, закупила имот до водите на езерото, от страната на Герман, за хотел с 50 стаи плюс друга постройка, плюс паркоместа. Ако там трябва да преминават камиони, какво ще стане с велоалеята, за която бяха похарчени 1 млн. лева". 

Подробности по темата можете да чуете  в звуковия файл в интервюто на Лора Търколева с Галина Бел. 

Вижте още:

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55