Участието на професионалисти от двата пола около масата за вземане на решения е въпрос на бизнес. И проучванията, и практиката показва, че компании, където има равнопоставеност на мъже и мени – сред служители и в управлението, са по-успешни.
Това отбеляза при гостуването си в Радио София Цветанка Минчева - председател на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ) и водещ банкер. Организацията вече 10 години насърчава професионалното развитие на жените в малкия и среден бизнес и израстването им в мениджърски позиции, подкрепя младите специалисти за реализиране на потенциала им в България.
Минчева цитира изследване, според което 64% от българите смятат, че мъжете могат да се реализират по-добре. Повече от половината мислят, че жените са по-слабо оценени на мениджърски позиции и по-трудно могат да правят кариера.
Спрямо средноевропейските показатели обаче българките в това отношение са в по-добро положение.
Предизвикателствата пред дамите са същите, които са валидни за всички участници в съществуващата бизнес среда в България, допълни Минчева. Към тях трябва да се добавят ангажиментите към домакинството, грижите за децата и семейството.
Събеседничката сподели част от съветите, които е научила и изводите, до които е достигнала с течение на работата си в банковия сектор.
Трябва да се осъзнава разликата между инвестиции и спестявания.
Инвестирането може да осигури алтернативен източник на доходи, с който да даде свобода и избор за решения в живота.
А 5-те ключови принципа в основата на всички видове инвестиции са:
През 2023-та ще бъде отбелязана и 10-годишнината на Лидерската академия на СЖББ – за личностно развитие и изграждане на бизнес модел от около 40 дами, про боно.
„Всяка година провеждаме лятна стажантска програма – там младите се убеждават в многото възможности за развитие у нас. Те не бива да забравят, че за успеха си трябва непрекъснато да се усъвършенстват, да не си слагат ограничения, тавани, да разширяват контактите си в професионален план“, каза още Цветанка Минчева. И допълни, че по повод годишнината на СЖББ, по-късно тази година ще се проведеголямо международно събитие.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..