Пето издание на CITIES – форум за устойчиво градско развитие
Нови 120 милиона евро ще бъдат достъпни за иновативни градски решения през май:
Тази година голямото събитие събра представители на 130 градски представители – не само на столици, но и от малки и средни градове. Лайтмотивът на CITIES през 2023 е разширяването и обогатяването на устойчивото градско развитие така че никой да не изостава, независимо в коя част на ЕС се намира.
Форумът се провежда за пети път, като първите две издания са във Брюксел, а след това – в Ротердам и Порто. От 2020 има две нови, ярко изразени тенденции – зелената и дигиталната трансформация на градовете, теми, които бяха водещи по време на дискусиите в Торино.
Торино е бил избран за домакин сред 19 града, изявили желание да приемат CITIES. И това не е никак случайно – четвъртият по големина град в Италия и център на Пиемонт е наистина добър пример за ефективно и с визия използване на европейски средства и правилното им насочване и комбиниране с финансите на града. Център на Савойското кралство, след обединението на Италия през 1861, Торино е първата столица. В началото на 20 век обаче, градът е голям индустриален център и всичко е подчинено на продуктивността, дори разписанието на градските автобуси е било съобразено със смените във фабриките. Десетилетия по-късно, едно от големите предизвикателства е трансформирането и социализирането на огромните индустриални зони. Първите стъпки са правят в средата на 90-те, тогава идват и първите европейски средства за градско развитие и сега започват да се „берат плодовете“ от тяхното умно инвестиране.
В такава сграда се проведе и Форумът за градско развитие. OGR Torino е хъб за конференции, бизнес акселератор, там се организират събития от сферата на съвременното изкуство, концерти, академични срещи. Разположен на територия от 35 000 кв.м. с интегрирана железопътно хале, точно до Политехническия университет, OGR e едновременно модерна и запазила доброто от миналото по един красив и изчистен начин.
Един от ключовите моменти по време на Форума беше обявяването на новата Европейска градска инициатива (European Urban Initiative, EUI) със следните приоритети – увеличаване на иновациите и подобряване на качеството на инвестициите в градските зони.
„Почти 72 процента от европейците живеят в градовете и техните околности и се борят с различни предизвикателства – подчерта Елиза Ферейра, еврокомисарят в сферата на сближаването и реформите, - и те се борят с различни предизвикателства, сред които безработицата, миграцията, мръсния въздух, демографската криза. През последната година в рамките на кохезионната политика беше засилена подкрепата за градовете и поне 8 процента от Европейският фонд за регионално развитие ще бъдат насочени към градовете. Сега с тази нова инициатива градовете ще имат директен достъп до средства за умно, устойчиво и справедливо развитие“.
Една от новостите е фокусът върху обмена на капацитет и знания за устойчиво градско развитие. През май ще бъде обявен нов прием на предложения за подкрепа на градски иновации, като 120 милиона евро ще бъдат разпределени за развитието на зелени градове, устойчив туризъм и запазване на талантите по места. През настоящия програмен период (2021 – 27), бюджетът за надграждане на постигнатото в рамките на Urban Innnovative Actions е 450 милиона евро (в предния период 372 милиона бяха разпределени в подкрепа на 86 градски проекта).
Форумът беше открит от комисар Ферейра, кмета на Торино Стефано Русо и чешкия министър на регионалното развитие Иван Бартош. В рамките на два дни течаха различни дискусии и панели с кметове и градски лидери от Болоня, Хелсинки, Лион, Витория-Гастейц (столица на баските и една от предишните зелени столици на Европа), Турку, Корк, Лодз, Гданск и други, с добри примери как градовете да се трансформират и да станат не само по-зелени и по-умни, но и по-приемащи и никога изключващи, като гражданите бъдат въвлечени все по-активно в тези промени.
Новият Европейски Баухаус (NEB) с трите си стълба (устойчивост, естетика и включване) беше важна част от обсъжданията как да бъдат трансформирани градовете – самото заглавие на първия панел „Ще спаси ли красотата света“ е показателно. През юни ще бъдат обявени за трета поредна година 15-те носители на наградите на NEB от 1400 кандидатури, като всеки от тях ще получи по 30 000 евро.
Друга инициатива, обявена през този месец, е свързана с взаимодействието между Новия Европейски Баухаус и партньори от градските власти в Украйна, които да бъдат подпомогнати със знания и капацитет по линия на побратимените си градове (и не само), за да може след края на войната, градовете там да бъдат изградени в унисон с новите устойчиви градски тенденции в ЕС.
CITIES се организира от Главна дирекция „Регионално развитие“ на ЕК.
Кристиян Михайлов, Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРА) е поредният ни гост в предаването, посветено на Иновации БГ : "Роботиката е сред централните в иновацията. Компаниите интегрират все по-сложни проекти с ИИ. Имаме успешни български компании с български решения. Липсва достатъчно квалифицирана работна ръка -..
Продължаваме с представянето на лауреати в конкурсите Иновации БГ - ред е на Силвия Павлова , съосновател на Wooden Spoon , компания за чиста (във всяко едно отношение) козметика, победител в категорията „Пазарно лидерство“ 2021: "Благодарение на математиката ми се отвориха вратите и към бизнес-състезанията. Ние сме на много високо място в..
Продължаваме темата Иновации БГ с представянето на някои от победителите. В категорията „Иновативно новостартирало предприятие“ за 2020 г. това бе Ондо солюшънс ООД. Слушаме Иван Драгоев - Технологичен директор и основател: "Вече пета година предлагаме решения на малки и средни фермери - технологии, свързани с повтаряеми процеси. Намаляват се..
Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network) - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на..
Разговорите са с архитект Иван Василев - автор на нов 3D проект, архитектурно заснемане на църквата “Свети Николай” и на ново проучване за нейната архитектура и моментно състояние. Също така архитект Василев е горд представител на вековен копривщенски род. В срещата се включи и архитект Ивелин Любенов, който събира, изследва и съставя проучвания,..
Разговор със София Стоянова - автор на къси разкази и статии и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”, ,съставител на поетичната книга на Радой Ралин - “Късно откритие”, издадена по повод 100 годишнината на писателя. София е и автор на антологията “Правото да се очароваш”, но основната тема на разговора е Кирил Христов:
“Служебният им роман” започва със скандал: той е женен с три деца, а тя има неблагонадежден произход. Три години писателят Николай Хайтов не може да получи развод, наричат ги битово разложени, дори роднините им ги осъждат. Ванга обаче, настоява за среща с майката на Жени Божилова и ѝ казва "Виж какво, ти правиш голям грях към твойта дъщеря...