Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ментори се учат за успешни онлайн курсове на международна конференция в София

Снимка: Радио София

Независимо къде живее, благодарение на дигиталните технологии в днешно време човек може да учи всичко, дори да „посещава“ курсове и програми в най-различни сфери на водещи световни образователни институции.

От какво се лишаваме обаче, когато учим предимно в дигитална среда, може ли дигиталното учене да бъде също социален процес? Какъв модел за работа е най-добре да се прилага при групови онлайн курсове? Какво да е съдържанието в обучителните модули? Какви инструменти може да се използват за успешен и приятен процес на учене?

На тези и още редица други въпроси ще предлагат отговори на 30 март, по време на международната обучителна конференция „Future of Digital Learning”, организирана в София от Народно читалище „Бъдеще сега 2006” съвместно с партньори от Италия, Финландия, Холандия, Кипър и Гърция.

Форумът е в рамките на проекта “MOOC4ALL - Innovative Model for Facilitating On-line Learning Success”, съфинансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия с подкрепата на ЦРЧР, и предоставя възможност да се проследят иновациите в професионалното обучение и образование, чрез специален модел за дизайн на учебна среда.

Според едно изследване, успеваемостта на хората, които завършват различни онлайн курсове, е между 4 и 6%, тоест изключително малка. Причината е в липсата на много фактори, които ги има на живо - нямаш приятели, с които да учиш, няма хора, с които да споделяш, няма точна методология , която да те изведе на финала и много хора лесно се отказват да завършат даден онлайн курс“, обясни пред Радио София Лора Абаджиева от НЧ „Бъдеще сега 2006”.

Тя съобщи, че е създадено специално приложение за подкрепа на ментори и фасилитатори, за да могат техните курсисти по-успешно да завършват онлайн обученията си.

„Социалният аспект е много важен фактор. Чрез тази апликация създаваме пространство, в което можеш да си толкова социален, колкото в класната стая и с ментора, който би трябвало да пред теб на живо“, обясни Атина Папандреу от Гърция.

Луиджи Вители от Италия разказа как коронавирусната пандемия се е отразила на образователната система в страната му и как дигиталните технологии рязко са навлезли в употреба (всъщност както навсякъде в Европа).

„Ковид изкара наяве социалните неравенства в училището, видя се, че на някои места в страната няма добро интернет покритие. В същото време се откриха други социални възможности“, изтъкна той.

Ученето в дигитална среда е много хубава и приятна възможност за много хора. Човек трябва да се възползва от добрите предложения и желанията си, но с по-висока успеваемост, допълни Лора Абаджиева.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "На кино на село" с 60 прожекции в 10 български села

"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..

публикувано на 15.01.25 в 15:32

Електронна информационна система ще улеснява пълното осиновяване

Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..

публикувано на 15.01.25 в 15:13

И тази година Община Елин Пелин подпомага двойки за асистирана репродукция

В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..

публикувано на 15.01.25 в 14:40
Игната Василева и Теодора Дончева

Изложбата "Градини на вдъхновението" като бягство от сивотата на зимата

"Градини на вдъхновението" e изложба на 6 художнички в различни жанрове на изобразителното изкуство. Експозицията ще бъде открита тази вечер в галерия-книжарница "София прес". Това е втора такава изложба, която събира няколко художнички, като предишната изложба е от преди няколко години и носеше името “Градините на София”. Тогава, според кураторът на..

обновено на 15.01.25 в 13:46

130 години от рождението на Гео Милев

На 15 януари 2025 г. отбелязваме 130 години от рождението на българския поет и публицист Гео Милев. Георги Касабов Милев е роден на 15.01.1895 г. в Раднево, в учителско семейство. През 1907 г. баща му напуска учителската професия, за да основе книжарница и издателство в Стара Загора. Още от дете, Гео Милев проявява интерес към литературата..

публикувано на 15.01.25 в 13:07

В Община Елин Пелин започна поредица беседи по вероучение за възрастни

Тази седмица започна с първа вечер, в която в с. (гара) Елин Пелин бе проведена беседа по вероучение за възрастни, подготвена от свещеник Пламен Мишев, съобщиха от едноименната община. Интересът е бил огромен, присъствали са десетки зрители, имало е и правостоящи. "Тази инициатива е прекрасна възможност за духовно обогатяване, обмен на..

публикувано на 15.01.25 в 13:02

Малин Кръстев с главна роля в премиерно представление на Пловдивския драматичен театър

Актьорът Малин Кръстев се завръща на сцената на Пловдивския драматичен театър в пиесата "2084. REX или ПОСЛЕДНИЯТ ЦАР НА СВЕТА", чийто автор е младият драматург и писател Кирил Фотин . Пиесата е иронична антиутопия , разказваща за свят, в който човечеството е постигнало всеобщо щастие. "С разрешението на младия автор, (той е на 27..

публикувано на 15.01.25 в 12:56