По думите на д-р Цанев в България има добре подготвени кадри, но за съжаление все още пазарът е нишов и освен конкуренцията на най-ниска цена на строителния продукт, битува погрешното разбиране, че енергийната ефективност оскъпява стойността на сградите.
"Ако смятаме, че устойчивото развитие и отговорното отношение към ресурсите са наш приоритет, ние ще спестим от луксозните довършителни работи на сградата и ще инвестираме в малко повече интелектуален труд така, че енергийната ефективност да е на първо място. Затова направихме и тази нулевоенергийна каравана, мобилна къща, както трябва да я наричаме, която следва всички принципи на стандартна пасивна къща, златния стандарт на енергийната ефективност", посочи той.
Д-р Драгомир Цанев отбеляза, че с този проект се надява все повече хора да се убедят, че енергийната ефективност може да бъде и красива. Относно множеството отправени запитвания дали караваната се продава, той сподели:
"Не я продаваме, тя е изцяло с образователна цел и искаме да я покажем на възможно най-много хора. Тя представлява една завършена мобилна къща, която може да се пренася съвсем стандартно по пътищата на България и да се позиционира на различни места в различни климатични области. Тя е с изключително добри енергийни характеристики".
Демонстрационната каравана може да бъде видяна на различни предстоящи събития в София и Бургас. По думите на д-р Драгомир Цанев разумното проектиране спестява изключително много разходи и би го спестило на всеки обект, който навлиза в инвестиционен режим. Той подчерта, че за съжаление държавните политики не подкрепят подход, в който да бъде инвестирано повече в този интелектуален труд. В повечето европейски държави се инвестира именно в консултантска дейност - проектиране, енергийно моделиране и разработване на детайли.
"Сградите и енергийната система стават все по-силно свързани и това е направлението, което според мен има много сериозно поле за развитие в България. Когато оптимизираме енергийната ефективност, когато намалим потребността от енергия на сградите, тогава възобновяемите енергийни източници стават икономически изгодни и практически приложими", подчерта той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..