Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Относно бюджета и антиинфлационните мерки

Любомир Дацов: Който направи правилните неща, на следващия вот ще бъде наказан от избирателите

Любомир Дацов
Снимка: БНТ

Министерството на финансите вече е готово с проекта на бюджет за 2023 година. Преди 2 дни излезе макроикономическата прогноза, обикновено до седмица след това готови и останалите параметри, обясни пред БНР-Радио София Любомир Дацов - финансов експерт и бивш зам.-министър на  финансите:

„Чисто технически, в рамките на параметрите, които те предварително обявиха – бюджетът ще е с дефицит около 3% от брутния вътрешен продукт, и то по стандарта на Брюксел. За целта проектобюджетът изисква определен тип реформи и за съжаление - вдигане на някои данъци.“

По думите на Дацов, не е добре парламентът да приеме проект на служебно правителство. По-добрият вариант е да се състави редовен кабинет.

„Сериозна структурна политика служебното правителства няма как да предложи. Бюджетът не едно просто счетоводно упражнение. Той всъщност отразява идеологията и представя политическото намерение накъде трябва да се върви. Освен това е преди всичко макроикономически инструмент. Представлява основата на политическия избор. Едва ли в парламента някой ще припознае проектобюджета като свой.“

Според експерта, ако погледнем колко трябва да бъде бюджетното салдо, ние в момента на база на икономиката, ръстовете и останалите показатели, не трябва дори да имаме дефицит, а съвсем леко превишение.

Преди изборите почти никой не обърна внимание на икономическата част в програмите на партиите и в момента едва ли може да се ориентираме какво ще чакаме от тях.

По мнението на Дацов, може да бъде обяснено поскъпването през последната година в България, но дали хората искат да чуят тези обяснения и да ги приемат.

„Инфлацията е тих убиец. При нарушени пропорции, е нужно преструктуриране, трябва да направиш някаква реформа. Обикновено тази промяна размества живота ни. Трябва да се намали бюджетният дефицит, да се свие потреблението в държавата (намаляване или замразяване на доходите, вдигане на данъците). - Финансистът подчерта - Има политици, които знаят какво трябва да се направи – то не е много сложно. Големият проблем е, че ако направиш правилните неща, на следващите избори няма да гласуват за теб.“

Относно влизането на страната в еврозоната, Дацов коментира, че явно този въпрос показва липсата на лидерство между политиците ни:

„От „Възраждане“ всъщност си вършат добре работата. Останалите не си я вършат. Една голяма част от населението иска да бъде излъгано в тази посока и ето, че ще се появи партия, която да ги представлява. Бездействието на другите партии не се връзва с евроатлантическата им ориентация.“

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48