Първоначално Геолого-географският факултет е бил част от общ факултет по биология и география, но преди 60 години заживява свой собствен живот. Днешният ден бе открит от декана на факултета проф. д-р Климент Найденов.
"България е една малка европейска страна, но тя има значителен принос в изследването на Антарктика. Българските учени, които са сред нас са част от редица изследователски мисии, провеждайки изследвания в основните научни приоритети свързани с науки за земята, а именно: биология, геофизика, физика, донякъде география", разказа проф. Найденов и добави, че един от важните моменти в тези изследвания е българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън.
Програмата в Аулата на Алма-матер продължи с лекции свързани с изследването на ледения континент: "Истории за една палатка и един чук" на гл. ас. д-р Стефан Велев, "Живият свят на Антарктика" - на доц. д-р Любомир Кендеров, "Премеждия по време на първата експедиция 1987/88" на Златил Вергилов и др.
Основно действащо лице в деня на Антарктика, разбира се, беше проф. Христо Пимпирев - председател на Българския Антарктически Институт, ръководител на българските антарктически експедиции и преподавател в Софийския университет. Той представи темата "Романтичните години в българските антарктически изследвания".
"Това са първите 20-25 години, тъй като тогава ние се учехме как се прави Антарктида, въпреки че аз с моя колега Борислав Каменов, почерпих опита на британските антарктици в моята първа експедиция, другите колеги - руските антарктици, но все пак ние бяхме сами в тоя леден континент. И бяхме така, както са били първите полярни изследователи в края на XIX, началото на XX век, докато ние бяхме като тях в края на XX, началото на XXI век. Т. е. - след 100 години ние живеехме като тях", сподели проф. Пимпирев със слушателите на радио София. За разлика от началото на експедициите в Антарктика днес България е на равно с останалите държави и дори вече имаме свой кораб - "Св. Св. Кирил и Методий", който прави достъпа до континента независим за нашите изследователи.
Повече за Деня на Антарктика чуйте в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..