"Когато се вгледаш в лицата на децата си и те станат големи, имат деца и се видиш и там, си се приближил до възможно най-близкото разстояние до безсмъртието и си разбрал, че смисълът, който си влагал в ежедневни неща, вече има и върховен такъв".
Тези думи на Ървин Ялом, цитирани от психолога д-р Пламен Димитров, подчертават щастието и отговорността, която дядовците имат към внуците си. Но как се предава знанието между поколенията? Как се формират авторитетите и ценностите в днешната хаотична и несигурна среда?
По тези и други важни и интересни теми споделиха личното си отношение и опит д-р Димитров и Любомир Лазаров - филолог, журналист и финалист в играта "Стани богат". Двамата бяха гости в първата част на "Късното шоу" в началото на Страстната седмица.
"Навремето ние придобивахме информацията, четейки. Докато сега, ако искаш да научиш нещо, пишеш в "Гугъл" и то веднага ти излиза", каза Любомир Лазаров, който е посветил голяма част от професионалния си път на БНР.
Д-р Димитров пък изтъкна, че когато работят непрекъснато с обема си от знания, хората не просто запазват своите интелектуални нива, а ги развиват с напредване на годините. Той посочи, че това е същността на активното стареене.
"Активната работа със знанието ни прави живи, паметта става и до късни години услужлива. Стареенето може да бъде активно в интелектуалната сфера, ако ежедневно човек се занимава с това", обясни психологът.
Като журналист с дългогодишен опит, Любомир Лазаров постави акцент върху важната роля на журналистическата професия за формирането на авторитети и ценности. Във връзка с това той цитира устава на основаното през 1905 г. Дружество на столичните журналисти: "Член на Дружеството може да бъде само журналист, който никога няма да продаде истината заради хляба си и е готов да загуби хляба си заради истината".
По отношение на изграждането на авторитети, и двамата гости подчертаха ключовото значение в този процес на честността - както към другите, така и към самия себе си.
Какво казаха още по темата в контекста на игрите на знанието, изборите, корупцията, войната - чуйте в звуковия файл:
Втората част на "Късното шоу" беше посветена на книгата "Етаж 13" с фотографии на Веселин Боришев и текстове на Стефан Иванов. Представянето ѝ е на 20 април (четвъртък) от 19:00 часа в Клуба на фоторепортера под Ларгото пред Министерски съвет, а в интересния разговор двамата автори дадоха своята гледна точка по значими въпроси и теми.
Как се произвежда оптимизъм чрез изображения и думи? Кога от една снимка става фотография? И още - за фоторепортерството и за художествената фотография; за визуалните образи, които заслужават по-специфично внимание. За честността, бунта, непримиримостта, с чиято помощ формираме ценности и авторитети - чуйте:
Речта на писателя Георги Господинов по време на конференцията "Замъгляване на истината. Дезинформацията в Югоизточна Европа" беше в центъра на третата част на "Късното шоу". Вълнуващото слово, произнесено от автора на "Времеубежище" по темата за борбата с фалшивите новини, можете да чуете ето тук.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..