Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред майчино-феталната медицина

Снимка: Радио София

Какви са стандартите и качеството при опазването на майчиното и детското здраве? Подробности по темата разказа д-р Мария Янкова - заместник-председател на Асоциацията по майчино-фетална медицина.

"Професията ни е прекрасна, работим с млади хора в най-хубавия момент от техния живот, но за жалост в един малък процент от случаите нещата не са толкова позитивни и ведри. Стига се понякога до усложнения, които могат да костват живота на майката и нейното дете. В последните години обръщаме много голямо внимание на това усложнение на бременността, което е довело до състоянието на родилката в Сливен, за която в момента се води борба за живота й. Проблемът не е само в хромозомните заболявания, диабета или преждевременните раждания, а това, с което с години водим борба е хипертоничните усложнения на бременността, които биха могли да доведат до т. нар. "отлепване на плацентата" и много тежък кръвоизлив и то в късните срокове на бременността", каза д-р Янкова.

По думите й симптомите на едно такова остро състояние понякога са много трудно установими и затова често се стига до усложнения.

"Има състояния, които трудно биха могли да бъдат предвидени, но да кажем, че в 90% от случаите имаме вече диагностичните методи, с които да се ориентираме много по-рано от преди да са започнали усложненията", отбеляза д-р Янкова и добави:

"Усилията на Асоциацията по майчино-фетална медицина са насочени точно към това да организират и да обучават в тази насока".

Според думите й майчината смъртност в България е сравнима с европейската и е около 6 жени на 100 хиляди, като въпреки тежкото състояние на здравеопазването нивата на детската и майчината смъртност остават ниски.

"Броят на децата с хромозомни заболявания, които ние откриваме не се е увеличил, но обаче се увеличава процентът, който ние успяваме да диагностицираме в този ранен срок", отбеляза д-р Янкова. Тя посочи, че джипитата трябва да насочват бременните за да може всяка жена да има достъп до специализирана диагностика. Освен това каза, че има големи разлики между информираността на хората в големите градове и провинцията.

Относно тенденциите за отлагане напред във времето на първата бременност д-р Янкова сподели, възрастта на жените с първа бременност у нас и в Европа е около 29 години, които е сериозна възраст.

"Проблемите са в забременяването, а не толкова в проследяването на бременността. Здравето при различните хора е различно, можем да имаме по-здрава пациентка на 40 години, отколкото на 20. Това зависи от нейното общо състояние, от това дали има придружаващи заболявания, диабет, хипертония. До голяма степен ми се струва, че младото поколение е в по-лошо здравословно състояние от по-възрастното, но това не почива на някакви данни, а е по-скоро лично впечатление", отбеляза тя и допълни, че много неща в женската консултация трябва да бъдат осъвременени.

Д-р Янкова посочи, че предстои седми конгрес на Асоциацията по майчино-фетална медицина, на който ще присъстват специалисти от България и чужбина.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05