Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти очакват несигурен пазар на труда

Снимка: pixabay

Резултатите от последното прогнозно проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) сочат, че пазарът на труда в България през следващите месеци до есента ще бъде свит и несигурен. То обхваща периода април 2023 г. - септември 2023 г. Работодателите в страната споделят най-скромните планове за наемане на служители от началото на изследването през 2021 г. В същото време от Агенцията по заетостта обявиха, че безработицата намалява. Какви са тенденциите и предизвикателствата в пазара на труда пред Радио София разказа Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта.

По думите й резултатите от проучването са били очаквани, тъй като това се дължи на факта, че отговорите са били събрани непосредствено преди поредните избори, като самите работодатели не се чувстват сигурни в условия на политическа нестабилност. Тя сподели, че бизнесът не се изнася все повече в София, а просто в столицата има най-голям дял на служителите и работодателите, които са заети в ITсектора.

"Най-оптимистичните прогнози остават, въпреки намаленията в сектор Информационни технологии. Номер две е секторът на производството, там непрекъснато българските работодатели търсят хора, което е свързано със сезонните очаквания в момента", отбеляза Николова.

Увеличено търсене на специалисти се наблюдава при хотелиерството и ресторантьорството, строителството, както и търговията. Николова посочи, че сливането на финансовите среди в банките неминуемо ще допринесе за освобождаване на хора. Също, имайки предвид европейските изисквания за зелената енергия и намаляването на промишлеността от гледна точка на въгледобива, също се очакват сътресения. В сравнение с миналата година отворените места за специалисти в IT сектора са намалели с 27%, а доста от интервюираните през 2022 г. малки компании вече са фалирали.

78% от работодателите споделят, че намирането на кадри за техните работни места е изключително трудно. Един от факторите за това е неблагоприятната демографска структура. Начините за справяне със ситуацията са бързата дигитализация, навлизане на роботи на работните места, привличане на неактивните лица в България, преквалификация на наличните кадри, както и внос на хора от трети страни.

"Определено държавата има също много голяма роля, защото трябва да се организира такъв начин на преквалификация, че той да бъде много гъвкав, да се съобрази със заетостта на хората и тяхна възраст, и да се случва много по-бързо. В момента начините, по които ние научаваме нови качества и умения преминават през образования, които отнемат доста време, което за съжаление работодателите не могат да го дочакат", каза Василева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валери и Доменика

Адресите на любовта - Валери Петров

Валери Петров е плод на любовна история, досущ като тази на Ромео и Жулиета, породена от враждата между Монтеки и Капулети. Бащата на писателя - Нисим Юда Меворах е роден в София и е сефарадски евреин. Той е професор по правни науки, специалист по семейно, облигационно и наследствено право, виден адвокат, обществен деятел и дипломат, преподавател..

обновено на 07.09.24 в 18:16
Анна Каменова

Историята оживява - Маджаровият род - Анна Каменова

В днешната ни среща продължаваме разказа за една от значимите фамилии по нашите земи. Маджаровият род, с корени във възрожденска Копривщица, се отличава с просветените си представители. А един от тях разбива стереотипите на 20-и век.  Нейното име е Анна Михайлова Маджарова, по-късно по мъж Стайнова. Родена е на 31и декември 1894 г. в древния град..

публикувано на 07.09.24 в 15:55

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец:

публикувано на 07.09.24 в 15:00
Радослав Механджийски

Голямо европейско преживяване

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3-ти до 6-ти октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк. Почече за идеята, организацията и някои експонати - от Радослав Механджийски: "Подобни форуми стимулират пазара...

публикувано на 07.09.24 в 11:48

Накъде - към корени и гранки

Фолклорен фестивал "Корени и гранки" в Осоица - Елена Джукова с подробностите: "Пресъздаваме истинска сватба с бръснар за младоженеца на място. Дърворезба, вълна - как тя стига до нас. Подправки - шарена сол. Вихроний Попнеделев ще ни покаже как превръща глината в разни неща. Ще има и работилница за тесто - ще си изпечем и хапнем на печка на дърва." Още..

обновено на 07.09.24 в 11:40

Нов живот на историята

Повече за "Историите зад фасадите" на емблематични софийски сгради - в разказа на организаторката Йордана Николова от РИМ - София "Смисълът е да препращаме от едни хора към други чрез сградите. Нов живот на историята." Подробности, конкретни примери, място и време на изложбата и мястото ѝ като притегателен център към разрастващия се интерес към историите..

публикувано на 07.09.24 в 10:23

Децата преживяват всичко чрез игри сред природата

Десислава Маринова от Active Kids за поредното детско приключение по ветроходство: "Спортът развива най-различни качества, най-малките са петгодишни. Те се учат на работа в екип.Уважение към природата. Запознават се с различните части на лодката, с терминологията на ветроходството. Язовир Искър е най-достъпната точка. Човек може да се потопи в много..

публикувано на 07.09.24 в 11:20