Фондация „Красива наука“ в партньорство с Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община, организира ХІІІ издание на Софийския фестивал на науката от 11 до 14 май в София Тех Парк.
Събитието е чакано с нетърпение от ученици и младежи, родители и учители заради богатата програма, в която са предвидени 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито. Ще участват повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия.
Официалното откриване ще се състои на открито на 11 май (четвъртък) от 11:00 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости.
Инициативите в програмата са групирани в няколко тематични цикъла, посветени на Здравето, Космоса, Наука и изкуство, Нашата планета, Технологии и Годишнини.
В програмата за ученици са предвидени презентации, научни шоута, състезания, както и работилници по роботика и електроника, химия и физика, правене на хартия или спектроскоп, оптични илюзии, 3D моделиране и принтиране, за загадки и артефакти от света на животните, ще се отбележат 400 години от рождението на Блез Паскал с темата „Триъгълници под налягане“ и редица други.
„Надяваме се с тези около 150 събития за тези 4 дни да направим празник за всички, които обичат науката и дойдат там“, отбеляза пред БНР-Радио София Ивайло Славов – програмен директор на фестивала. Той допълни, че проявите ще се проведат в 3 големи зали, 4 – за работилници и 2 демонстрационни зони.
Славов подчерта, че експертите, които ще се изявят, са истинските източници на достоверна информация.
Той обърна внимание и на чуждестранните участници, сред които проф. Жан-Мари Тараскон и Франсоаз Претьо от Франция, проф. Стийв Брусати и д-р Андрю Стийл от Обединеното кралство (ще можем да вземем автографи от двамата), д-р Стефани Малъм от САЩ, световноизвестният фантаст от Китай Лиу Цъсин и други.
Един от авторитетите във фестивала - проф. Роберт Пенчовски разказа за „новите кандидати за антибиотици“ и как българските учени подхождат, за да стигнат до тях.
Той припомни, че антибиотиците са необходимост, те са на второ място по спасяване на човешки живот (на първо място е сапунът), но за съжаление бактериите развиват резистентност рано или късно към тези медикаменти.
Проф. Пенчовски съобщи, че се очаква най-скоро да бъде създадена нова лаборатория в Биологическия факултет.
▲ Ивайло Славов, д-р Евгения Сарафова, проф. Роберт Пенчовски и Катя Василева
За работата си в студиото на Радио София разказа и гл. ас. д-р Евгения Сарафова. Тя е специалист по геопространствените технологии, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и съосновател на Географ БГ.
С колегите си тя събира данни за създаването на карти за географската среда и света около нас.
Източниците за събиране на такава информация са различни, подчерта тя – космически спътници, датчици в околната среда, за градската среда, пътя на водата. Данните могат да послужат за визуализиране на процесите и тенденциите, за създаването на компютърни модели.
Лекцията на д-р Сарафова „Сателити на лов за горещи вълни“ ще бъде на 13 май от 14:30 часа.
За разлика от земетресенията и наводненията, които са с внезапен характер, ефектите от горещите вълни се усещат дни след започването им, затова се наричат и „тих убиец“, разясни още експертът.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политолог Владислав Панев и шефът на Българското обединение на шофьорите Христо Радков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие към правителството на премиера Росен Желязков -..
София бе домакин днес на форума "Европейският съюз среща Балканите“. Организатори на събитието са Европейският либерален форум, партия АЛДЕ и Атлантическият клуб в България. Събитието е утвърдена платформа за стратегически диалог между лидерите на Европейския съюз и Балканите – министри на външните работи, политици, представители на водещи..
Детските градини в София да работят през цялото лято.Такава идея обсъжда местната администрация, с която да се спре досегашната практика, забавачките да затварят за определен период, за да може педагогическия персонал да използва част от годишния си отпуск. Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в..
Балет "Арабеск" кани на почитателите на танца на специален празничен спектакъл, в който ще могат да гледат фрагменти от най-добрите представления на формацията. Програмата е посветена на Международния ден на танца и ще се играе пред публика на сцената на Музикалния театър на 27 април от 17:00 часа. При селекцията целта е била да..
Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..
Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..
Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..