Собствениците на имоти, в които попада Боянското блато, в последните дни прокопават незаконен канал за отводняване, сигнализираха природозащитници.
От район „Витоша“ не е издавано разрешение за подобна дейност, а РИОСВ няма как да го разреши, защото в момента е време за миграция и размножаване на защитени видове птици в блатото.
Според хората, обединени във фейсбук групата „Да спасим Боянското блато“, извършени са нарушения по три закона - ЗУТ, ЗООС и ЗБР.
Оттам настояват Басейновата дирекция към МОСВ и Столичната община да завършат започналия вече процес за определяне на блатото като воден обект; Столичния общински съвет да отмени решението си за приемане като дарение на път, преминаващ през блатото и кметът на София да започне процедура по отчуждаване или замяна на имота.
Според адвокат Веселин Тончев последните дни се използва тежка техника в района на блатото. Там се срещат редица защитени видове. Ако не се преустанови разкопаването и строителството на терена, съществува реална опасност екосистемата да бъде нарушена и дори заличена. Появява се и градоустройствен проблем – водата от 10 дка площ ще отиде в домовете, намиращи се на север от Боянското блато.
„Вчера след нашия сигнал на мястото дойдоха от НАГ и констатираха, че строителните дейности се извършват без разрешение, ще се издирват собствениците, за да се връчат предупреждения. Искаме да се ускорят процедурите по регистрация на Боянското блато като воден обект и по обезщетяване на собствениците, както и уреждане като зелена зона.
Кметът на район „Витоша“ Теодор Петков обясни, че по време на вчерашната проверка не е заварена техника. Имало е канавка, която отводнявала блатото.
„Теренът е бил и продължава да бъде частен. Реално в момента собствениците на имота могат да го ограждат и обработват. Басейновата дирекция засега не е издала решение за определяне на блатото като воден обект. По ЗУТ това още не е строеж. По ОУП теренът може да бъде застроен.“
В Обръщение до жителите на кв. Бояна и м-т. Гърдова глава и до средствата за масово осведомяване собствениците на имота информират подробно с фактите, с които разполагат.
В него се казва:
“Имотът, който провокира обществено напрежение, е частна собственост и попада в урбанизирана територия още от 1959 г. Теренът никога не е обявяван за "воден обект", НЕ попада в защитена зона, НЕ попада в защитена територия и НЯМА никакви обстоятелства, които да поставят под съмнение, че става въпрос за Урегулиран поземлен имот (УПИ) .
В местност "Гърдова глава" през 2006 г. е извършена екологична оценка и е приет Подробен устройствен план (ПУП). Този статут се потвърждава и през 2009 г. с акт на Столичен общински съвет и решение на Министерски съвет.
Извършените през последните години дейности бяха първоначално блокирани от РИОСВ. В последствие ВСИЧКИ заповеди на тази институция са обявени за НЕПРАВОМЕРНИ на последна съдебна инстанция, като РИОСВ е осъдена да заплати и всички съдебни разноски.
През цялото време ние сме действали правомерно, в рамките на закона - както за заграждането на имота, така и за заравняването му.
Относно действията в предходните дни, бихме искали дебело да подчертаем, че те целят единствено и само възстановяването на съществуващия от 1959 г. естествен отводнителен дренаж, за което не е необходимо строително или друго разрешение. С наше съгласие, съседи, които през годините са запушили дренажа се извършва почистване, като общата цел на всички нас е минимизиране на опасностите за живущите и гостите на квартала...
Изкуственото отместване на фокусът и на сериозността на проблема от екозащитни групи и медии, към птици и земноводни, които се срещат в почти всеки двор в южните райони на София и в парк Витоша, води до сериозни рискове от екологична катастрофа в населената местност.”
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..