Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С дарения и партньори в УМБАЛ "ЦАРИЦА ЙОАННА - ИСУЛ"

Обновен е Центърът за хемофилия, таласемия и други редки заболявания

Снимка: ИСУЛ

Една голяма мечта на детските хематолози в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“  и на родителите на деца с таласемия се сбъдва.

На 12 май от 12:00 часа официално ще бъде открит Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца.

Центърът е реновиран и преоборудван със средства, осигурени изцяло от дарители, както и с много доброволен труд на родители, лекари и благодетели.

„Кампанията, която започна в края на миналата година, обедини над 50 дарители. Стойността е между 50 и 60 хиляди лева. Всеки допринесе с нещо: финанси, материали, личен труд, а резултатът, който искаме да споделим с вас, е повече от впечатляващ, каза пред БНР-Радио София д-р Атанас Банчев, детски хематолог и координатор на центъра (▼).

Д-р Атанас Банчев Снимка: ИСУЛ
Д-р Атанас Банчев Снимка: ИСУЛ

Центърът обслужва около 200 пациенти с доброкачествени нарушения на кръвта.

Само децата до 18 години с таласемия майор са 45. По думите на д-р Банчев, болницата разполага с достатъчно добра апаратура, но след ремонтаатмосферата е станала по-приятна, леглата за обновени, има и красиви стенописи, изрисувани от двама художници.


Таласемията е наследствена генетична болест, обясни още хематологът.

При нея става невъзможно да се произвежда здрава молекула на хемоглобина. в такъв случай червените кръвни клетки не могат да преживеят достатъчно дълго време.

В България има около 230 хиляди души, които са само носители на таласемия (3-3,5% от населението). Те не подозират, че могат да имат проблем в семейството си, но когато двойката се образува от такива хора, вероятността от дете с таласемия майор нараства до 25%.

Около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. При тях се налага да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици.

„Болестта е хронична, няма остри, животозастрашаващи прояви, но говорим и за качество на живота“, изтъкна д-р Банчев.

С него разговаря Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35