Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Като част от международен проект

Учени от 4 страни проучват и филмират български обичаи

Разработките ще бъдат качени в дигитална платформа за нематериалното културно наследство в различни региони

Обичай Джамал в с. Равно поле, Софийско
Снимка: д-р Божидар Първанов

С проучване и заснемане на 20 кратки документални филма за културни наследства на малки локални общности приключва първият етап от работата на Националния етнографски музей (НЕМ) в рамките на международно сътрудничество с научни институции в Испания, Италия и Полша.

Екипите от учени са посетили и заснели обичаи и практики са: Джамал (с. Равно поле, Софийско); Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (гр. Велинград), тъкане на килими (гр. Чипровци).

С проекта Националният етнографски музей има за цел нематериалното културно наследство в различни региони на България  да бъде представено на по-широка публика в страната и чужбина.

Филмите ще бъдат внедрени в образователните програми на институцията, както и в общодостъпна европейска онлайн платформа за разказване на истории (storytelling), чийто старт се очаква след средата на годината. 

Дейността на учените е част от международния проект MEDITELLER, който има за цел да повиши транснационалната видимост на нематериалното локално културно наследство, особено в малко познати или отдалечени райони. Консорциумът се състои от 6 партньора (университети и културни институции) от 4 страни – България, Испания, Италия и Полша. Водеща организация е Католическият университет в Авила, Испания. 

За проекта пред БНР-Радио София разказаха проф. Давид Санчез, мениджър на проекта, преподавател в университета в гр. Авила, Испания; проф. Мануела Гиери, преподавател в университета в Базиликата, Италия, и д-р Божидар Първанов - главен асистент в НЕМ.


Изработка на килими в гр. Чипровци  Снимка: д-р Божидар Първанов 

Проф. Санчез обясни същността на проекта MEDITELLER и изтъкна: „България играе важна роля в европейското нематериално културно наследство. Една от основните причини да реализираме този проект е приликата в много от въпросните традиции.“

Проф. Мануела Гиери допълни, че с работата на учените се акцентира върху така наречените вътрешни региони на европейските страни, които „хем са вътрешни, хем са и периферни на непознатите традиции въобще и познанието за националната култура“. 

Д-р Първанов обясни, че в България са документирали процеса на тъкане на килимите в Чипровци, както и някои практики, които са по-слабо познати, защото по един или друг начин са малко в страни от туристическите маршрути чисто географски и като реклама. Сред заснетите места и български обичаи са още Джамал в с. Равно поле (Софийско), Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (Велинград) и други.

Чуйте повече подробности в разговора на Катя Василева.


Проф. Давид Санчез, проф. Мануела Гиери, Катя Василева и д-р Божидар Първанов  Снимка: Златина Петкова

  • MEDITELLER е малък проект за сътрудничество между 6 партньори от 4 държави. Създаден е с цел да се увеличи транснационалната видимост на традициите, идентичността и нематериалното културно наследство на европейските селски региони; транснационална цифровизация и стратегии за разказване на истории, обучение и развитие на аудиториите.
    Съфинансиран е по програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз.
    Всяка от институциите е ангажирана с цифровизация и популяризация на нематериалното наследство, за да се повиши осведомеността за неговото съществуване извън националните граници, което би стимулирало растежа и икономическото възстановяване след пандемичното време, възстановяването на културния сектор.
    Партньорите от Италия, Испания и България са ангажирани с изработка на методика за творческо разказване на истории и план за развитие на публиките, а Варшавският технологичен университет създава платформа, в която да се популяризират резултатите от проекта, достъпна за различни асоциации, представители на локални общности, които да имат възможност да споделят своето наследство с всеки, които я посети онлайн.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14