Експерти от Националната мрежа за децата (НМД) са изготвили 12-ото издание на мониторинговия доклад „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”.
Документът показва до каква степен държавата и нейните политици се грижат за благосъстоянието на децата – обясни пред БНР-Радио София Пламена Николова, директор "Политики за децата" към НМД:
„Докладът е базиран на Конвенцията на правата на детето и показва колко добре живеят децата в България, доколко държавата полага усилия те да живеят добре.“
Проследяват се политиките в 8 области – благосъстояние и детска бедност, образование, здравеопазване, семейна среда и алтернативни грижи, ранно детско развитие, насилие над деца, детско правосъдие, спорт и култура, както и детско участие. Експертното проучване се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства. Независимият мониторинг включва анализа и оценките на 30 автори и 7 външни оценители от международни и национални институции и организации. Специално място в доклада има мнението на деца и младежи, както и на хората, чиято роля е да ги подкрепят – родители, учители, здравни и социални работници и др.
Среден 3,33 е общата оценка за работата на държавата и институциите през 2022 г.
„Оценката през всичките 12 години не е била по-висока от среден. Вървяхме през годините от най-ниската - мисля, че беше 2,90 до абсолютно чиста тройка през 2021-ва, когато оценявахме десетилетието. Ако беше ученик пред нас, ние нямаше да мислим много хубави неща за него. За съжаление държавата ни през последните години, в които ние оценяваме, не е положила особени усилия в политиките с деца“, допълни Николова.
Тя обаче изтъкна, че след период на относително стабилно еднотипно управление в последните 2 години – макар и парадоксално – с правителствената криза се появиха и нови идеи, нови политици. Потърсиха се нови теми (в някои случаи – забравени), които буквално бяха разрешени на законодателно ниво.
„Имаше добри примери за промени в областта на благосъстоянието, семейните помощи, данъчните облекчения за млади семейства и отпадането на таксите за детски градини. В същото време започна да се говори за необходимостта от голяма за реформа в раните грижи в яслите и детските градини, нещо, което никога не е било тема досега. Вече има политици, които се интересуват истински от темите за децата, образоват се по тях - засега може би повече в законодателната власт, но се надяваме скоро да видим и в изпълнителната. И всъщност на това се дължи и малко по-високата оценка.“
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
Повече за паметника на легендата на българския спорт Георги Аспарухов - Гунди в София. Статуята на великия футболист се открива тази неделя, 1-и октомври, в 16.00 ч.. Мястото е парка Гео Милев, на броени метри от родната къща на Аспарухов в квартал “Редута”. Разговаряме с Милен Панайотов - съосновател и представител на Levski Family -..
Среща с фотографа Иван Шишиев и представяне на новата му книга от поредицата “Етюди-т-е на София: 24 часа”: "24 часа в града - читатели, които са си купили книгата, се кефят. Исках да направя какво е едно денонощие в града. Без значение от сезона. Има разлика от това да публикуваш ежедневно онлайн и на страница на книга. Всяка книга трябва да е..
Екатерина Ненчева посвещава единствената си стихосбирка на мъжа си Екатерина Ненчева е първата значителна българска поетеса, призната от литературните светила в началото на 20-и век. Наричат я „първожрица на женската любовна лирика у нас“, „прокълнатият ангел на българската поезия“. Яворов е първият редактор на стиховете ѝ, тя е приета като..
Ремонт на TRAP – доброволческа акция и градинско прати организирани от Трап Тротоара. Деян Янков разказва за събитието и доброволчеството като основна ценност в Тротоара: "Събитието е двудневен фестивал на доброволчеството и добрите дела. Целта е да продължим с ремонта на новата ни сграда - читалище "Тротоара". Най-накрая се осмелих да..
Бягане за животните 2023 . За пета поредна година КАЖИ организира благотворителното Бягане за животните. Датата е 1 октомври 2023 (неделя) от 9:30 ч. до езерото Ариана в Борисовата градина в София. Събитието е по повод Световния ден на селскостопанските животни - 2 октомври и Световния ден за защита на животните, 4 октомври. Тази година то ще се..
Успешно завършване на двора на „Комплекс за образователни, медицински и социални услуги за деца с проблеми в развитието“. Комплексът е изграден с много доброволчески труд и дарения. Външното пространство ще даде много нови възможности за активности на открито за децата и техните семейства - ще садят зеленчуци, ще ухае на цветя, ще пият чай от..
Тreasure hunt в Борисовата градина. Събитието е напълно безплатно и е подходящо за ентусиасти от всякакви възрасти. Изисква се само добро настроение, любознателност и поне минимална физическа подготовка тъй като маршрутът предполага около 4 км ходене пеш. Иво Маринов е треньор и един от организаторите: "Общността ни Рън плюс е за тези, които..