"Това, което показват нашите анализи е, че нивото на дигитализация на предприятията е ниско и само 8% от предприятията посочват, че нивото на дигитализация при тях е високо и напреднало", каза той. По думите му проблемите са свързани преди всичко с липсата на финансови средства, липсата на човешки ресурс и липсата на дигитални умения, както и недостатъчното отстояване на дигитализацията като процес.
"Не са приети стратегии и програми за дигитализация, не се изследват ползите, рисковете, последствията от дигиталната трансформация върху процесите в предприятията и върху хората. Ние говорим за ориентиран към хората подход в дигиталната трансформация. Това означава, внедрявайки някаква нова технология да се следи какви предизвикателства има към хората, как те се адаптират към нея. А и не само технологиите да се адаптират към хората, а и технологиите да се адаптират към нуждите и потребностите на хората", сподели д-р Томов.
Той сподели, че по отношението на цифровото неравенство се наблюдават много различия между предприятията и нивото на умение на хората в тях. Уменията на служителите в столицата са по-високи от тези в други региони, подчерта той. Относно решенията той каза, че има много програми, които декларират различни мерки, но те не са ресурсно обезпечени.
"Ако не се промени нагласата и на бизнеса включително и на хората, ние няма да бъдем конкурентноспособни броени години напред", сподели д-р Томов.
"Висшето образование и изобщо завършената квалификация е преход към непрекъснато учене и усъвършенстване, което се налага от тази изключително бърза промяна в технологиите", коментира той.
По темата коментар направи и Цветелина Пенева, финансов директор на една от компаниите лидер в производството на олио. Тя е член на БСК и отговаря за дигитализацията в компанията. Пенева сподели, че преработката на растителни маслодайни семена се определя като нискотехнологичен сектор.
"При нас не можете да видите IT специалисти, които работят на компютър, по-скоро можем да видим колеги, работници и служители, които са заети с едни големи производствени машини. Хубавото на нашия сектор е, че той до голяма степен е автоматизиран, но това не означава, че дигитализацията няма своето място. Най-голямото предизвикателство е да дигитализираме нашите бизнес процеси", отбеляза тя. Тя добави, че ако дигитализацията не се случи скоро, това може да доведе до изоставане от бизнес конкурентите.
Пенева поясни, че е необходима ясна стратегия, която да определи ключови специалисти, отговарящи за техните отдели, както и всичките бизнес процеси, които трябва да се дигитализират да бъдат описани и да бъдат намерени хора, които да работят по новия начин.
"Първото, което всеки един мениджър трябва да направи е, да си даде сметка, че ще има вътрешна съпротива в самата компания при въвеждането на новите дигитални процеси", сподели Пенева. Тя подчерта, че се повишават изискванията в сектора, като работещите трябва да бъдат високо образовани и да могат да работят с роботизираните машини в предприятията.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..