Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На какво се дължи феноменът на празните жилища в София?

Снимка: Добромир Видев

Абсолютен факт е, че София се пълни с все повече и повече апартаменти и няма много причини броят им да намалее, отбелязват анализаторите. В същото време се наблюдава феноменът на празните жилища, такива в които никой не живее. Празните апартаменти нито се продават, нито се дават под наем. B мoмeнтa пo-мaлĸo oт 2% oт жилищaтa в Coфия ca oбявeни зa пpoдaжбa и пo-мaлĸo oт 1% oт имoтитe ca oбявeни зa дaвaнe пoд нaeм. А не малък процент апартаменти стоят празни. И дopи и няĸoй дa иcĸa дa живee в тяx, дopи дa иcĸa дa ги ĸyпи или дa ги нaeмe - нe мoжe, сочи проучване на платформата за недвижими имоти Homeheed. По темата говори Васил Люнчев, основател на платформата за недвижими имоти.

 

Той сподели, че статистиката сочи, че в София няма недостиг на жилища, а напротив - много повече отколкото са нужни на столичани. Проблемът е, че няма достатъчно предлагане на пазара за имоти, а в момента цените са много високи.

"По някаква причина хората не искат да си продават апартаментите, а предпочитат дори да не ги ползват да ги държат заключени", заяви Люлчев и добави, че основен фактор за това е инфлацията и ниските лихви по депозити, както и обзавеждането. В същото време това е десетилетието с най-голямо строителство.

"Вдигащите се цени карат строителите да строят още и още, което означава по-лоши улици, по-малко междублокови пространства, по-лошо като цяло за всички нас, които живеем в София. Това е най-големият проблем, че се строи без да има нужда, а в същото време хората наистина искат да си купят, а не могат", отбеляза той. По думите му във Франция има двоен данък на празни имоти:

"Тоест, еквивалентът в България би бил, че ако сто лева даваш на месец за това, че даваш апартамент за хиляда лева под наем, двеста лева трябва да даваш, ако същият този апартамент за хиляда лева го държиш празен", поясни Люлчев. Той добави, че у нас доминират дългосрочните наеми пред краткосрочните.

Habitat for Humanity - Bulgaria е неправителствена организация, която се грижи за правото на всеки човек да има спокоен, сигурен и уютен дом. Това е трудно за страна като нашата, тъй като тук има огромни социални слоеве и това ни определя като рекордьори по енергийна бедност в Европа. Освен това наемите на жилищата са много високи, което поставя в затруднено положение голям брой хора. Едно от основните неща, с които се занимават Habitat for Humanity - Bulgaria е темата за социалните жилища, каквито у нас има твърде малко. Подробности разказа Минчо Бенов.




По думите му в България няма дефиниция за социално жилищно настаняване, като общо взето има знак на равенство между общинските и социалните жилища.

"Проблемът е, че общинският жилищен фонд е едва 0.8% от общия жилищен фонд, тоест, той е крайно недостатъчен. Хората и семействата, които са в жилищна нужда са много. Ние между другото скоро завършихме едно изследване в партньорство с Министерството на регионалното развитие за жилищния фонд в цялата страна. Вижда се, че се чака много години, много хора дори не си правят труда да кандидатстват, защото знаят, че това е една обречена кауза. Едва 25 общини в България построиха малко повече от 900 жилища в периода 2014-2020 година благодарение на това, че успяхме да влючим строежа на нови социални жилища като дейност, която може да бъде финансирана по Програмата за регионално развитие", заяви Бенов.

Той отбеляза, че процентът на празните имоти е голям - около 30%, а от друга страна всяко второ жилище в градовете е пренаселено. По думите му в Столична община във всичките 24 районни администрации чакащите са около 16 хиляди души.

"Идеята на общинския жилищния фонд е да се подпомагат временно хора в затруднено положение, но в същото време да се помисли за механизми така, че те да имат мотивацията да разрешават социалните и икономическите си проблеми и да обеспечават жилищните си нужди сами", коментира Бенов. Той отбеляза, че България на едно от първите места в ЕС по това, че млади хора до 34 годишна възраст живеят със своите родители.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23

"Анн от острова" - трета книга от поредицата за Анн Шърли

На българския книжен пазар вече може да бъде намерена третата част от най-четения детски канадски роман - поредицата за Анн Шърли от Луси Монтгомъри - “Анн от Острова”. Историята започва с “Анн от фермата Грийн Гейбълс”, продължава в книгата “Анн от Авонлий” и сега продължава с книгата “Анн от Острова”. “Когато Луси Монтгомъри е присала тази история със..

публикувано на 05.02.25 в 12:16

Млад артист образова децата за човешката анатомия чрез компютърни платки

Работилниците “Хомо техникус”, ”Хомо диджиталс” и “Хомо техникус срещу хомосапиенс” запознават по вълнуващ начин деца от малки населени места с човешката анатомия.  Цветелина (Лина) Тонева е съвременен артист, създаващ визуални и дигитални изкуства. В нейните проекти, тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Магистър е по..

публикувано на 05.02.25 в 11:39

Кой носи отговорност при ПТП, в което участва каруца с животинска тяга?

През 2024 г. са регистрирани четири пътнотранспортни произшествия с участието на каруци, като всички са с материални щети, сочи статистиката на отдел "Пътна полиция“ – СДВР. От там не разполагат с информация за броя конфискувани каруци. Пред Радио София Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи коментира, че е трудно да..

публикувано на 05.02.25 в 09:49