В София има около 640 000 дървета, а като добавим Витоша и околностите на града – общо стават 5 милиона. Освен това има много хубави паркове в столицата, и то в централната част на града, коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Момчил Панайотов, преподавател в Лесотехническия университет.
Той припомни, че още през 1938 г. е разработена концепция за т.нар. "зелени „клинове", след това е имало и други добри инициативи, но за съжаление „в последните десетилетия беше намалено темпото. За съжаление има и неща, които вече нямат оправяне - места, които трябваше да бъдат паркове, а станаха квартали“.
Дендрологът обясни, че дървото е жив организъм. Когото му се премахне короната, то изпитва жесток стрес.
„Ако искаме короната да остане малка, трябва да се започне по-навреме, а не да се чака дървото да стане на пределна възраст. И най-важното - това да се прави от човек, който наистина е специалист“, подчерта Панайотов.
По думите му, всяко дърво има естетическа стойност, има достойнство. Трябва да се пазят видовете всячески, дори и при ремонт – да не бъдат наранени.
Снимка: Столична община
В градовете трябва да се вземат превантивни мерки. Периодично да се оглеждат дърветата и когато има сухи клони, например, те да се отстраняват, за да не създават опасни ситуации по време на буря, например.
„Трябва да се погледне от специалист внимателно и да се вземе решение в крайна сметка как да се намали короната и дали да се премахне. Но истината е, че често хората, които трябва да се занимават с това, се застраховат, за да не стане най-лошото.“
Панайотов обърна внимание, Столичната община трябва да има и разчита на необходимия брой експерти, които да правят оглед на дървета, дори и вътре в дървото, за което има специални уреди (томографи).
„Всяко дърво, което е в града, трябва да има досие. Ако това е било кауза невъзможна в миналото, в момента информационните системи позволяват да се реализира“, допълни още Панайотов.
Той напомни възможността гражданите да подават сигнали до общината, когато забележат сухо или опасно дърво.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..