Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарушенията на трудовите права засягат всички сфери

сочи Осмия годишен доклад на КНСБ

Снимка: knsb-bg.org

КНСБ представи Осмия годишен доклад за нарушенията на трудовите права в България, който е изготвен въз основа на около 20 000 подадени сигнала. От инспекцията по труда и КНСБ, констатират, че най-много нарушения има в сферата на основните и безопасни условия на труд – 3862 броя. На следващо място са нарушенията по повод заплащането на труда - 2940, а на трето – работното време и почивките (2455). Подробности по темата разказа Тодор Капитанов, вицепрезидентът на КНСБ.

Той посочи, че в не малък брой случаи хората се оплакват от това, че им възлагат задачи, които не са в трудовата им характеристика. Това се обяснява с липсата на квалифицирани кадри във всяка една сфера.

"Хората намаляват, а пък съответно работата се увеличава и се разпределя върху едни и същи лица, които за съжаление не могат да смогнат в нормалното работно време да извършат цялата тази работа", каза Капитанов и допълни, че масово служители полагат извънреден труд, който не е регламентиран и не е заплатен по юридическия начин, по който трябва да се организира този труд.

Освен това той отбеляза, че все по-често се случва хората да работят по време на отпуска и дори по време, в което са в болнични. Също така се наблюдават проблеми свързани с договарянето на колективни трудови договори.

"В момента България е в процедура на транспониране на директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне, спрямо която 80% от работещите трябва да бъдат покрити с колективно договаряне. Надяваме се при правилното транспониране на тази директива, проблемите свързани с колективното трудово договаряне да бъдат прескочени", каза Капитанов. Той посочи, че в България е спорно кой закон е най-нарушаван - Законът за движение по пътищата, или Законът за труда.

"Там, където няма изградени синдикални организации, хората докато не ги засегне лично не се интересуват въобще от правата си. Оказва се, че в много от случаите дори не знаят, че им се нарушават правата, което разбира се, е добре дошло за работодателите, които съответно не носят съответната отговорност", каза Капитанов.

Докладът ще бъде изпратен до Министерството на труда и социалната политика, както и до Прокуратурата, Агенцията по заетостта, Инспекцията по труда, включително и до омбудсмана.

"В предходните две години беше наистина по-трудно да се предприемат законодателни инициативи, но сега при редовно правителство със сигурност ще продължим да настояваме и да искаме съответните законодателни изменения за да се ограничат тези неща. Очакваме и реакция от всички институции, които получат доклада, да направим работни групи за да видим какви политики и какви законопроекти трябва да се внасят в Народното събрание и се надяваме, те да бъдат припознати от народните представители", сподели той.

Капитанов посъветва хората да дават гласност на нещата, които ги притесняват и да сигнализират институциите.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00