Арх. Надя Иванова и арх. Ивайло Захариев от Българска асоциация термално наследство отбелязаха, че преди около 100 години държавата е инвестирала много средства в минералните находища и в развитието на балнеологията. Арх. Надя Иванова обясни, че мястото около Момин проход е имало славно минало.
„Има възходи и падения в развитието на това място. Там има останки от тракийски и римски обитавания. Те са знаели за лековитите свойства на тези води и не случайно са направили своите лагери там, за да се възстановяват войниците. Имало е големи терми, които са били заличени“, каза тя.
По-късно цар Фердинанд проявява интерес към мястото и дава насоки на престолонаследника си цар Борис да развие водонаходището.
Установява се, че водата има много богато приложение и в Момин проход е изграден санаториум.
„Започват с една малка баня, но след това държавата отпуска средства за минерална баня и инхалатор, защото водата има много добър ефект за заболявания на дихателните пътища“, добави арх. Надя Иванова.
По думите й, съоръжението в момента е в отчайващо състояние. Освен затворената минерална баня в Момин проход, има такива и в село Костенец и в село Пчелин. И двете обаче са затворени.
„Собствеността на всички тези сгради и съоръжения е на т.нар. „Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс“ ЕООД и е под шапката на Министерството на здравеопазването. 20% от активите на Специализирани болници за рехабилитация са именно имотите, които те притежават в този район (Момин проход). Логично е да попитаме какво се случва с тях? Единствено един санаториум функционира и то в изключително лоши условия. За нас това е огромен проблем“, добави арх. Иванова.
Друг проблем е, че няма контролен орган, отбеляза арх. Ивайло Захариев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..