Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето млади българи искат да работят в родината

Снимка: Радио София

Започналите работа у нас между 18 и 35 годишна възраст очакват заплата от 4 хиляди лева от работодателите след първата година трудов стаж. Това показва проучване проведено сред 500 наши сънародници за нагласите на българите и тяхното професионално развитие, озаглавено "Бъдеще и кариера в България". Голяма част от анкетираните са заявили, че са готови да работят над 40 часа на седмица, както и да инвестират допълнителни средства в квалификацията си. Има забележителна разлика между поколенията и това се отразява ясно в отговорите на въпроса "Къде виждате професионалното си развитие?". 92% от младежите са посочили България, докато само 8% са изразили желание да се реализират в чужбина. Подробности по темата разказа Даньо Димитров, изпълнителен директор на JTN Research и ръководител на изследването.

"Въпросът, който ние задаваме по отношение на очакваното възнаграждение е от 4 компонента. "Кое е минималното възнаграждение на месец след данъци, срещу което вие не бихте стартирали работа" - това е малко над хиляда лева на месец. Хората казват, че няма да са достатъчни, по-точно 1055 лв. "Кое е достатъчно възнаграждение за да изпълнявате работата си в момента" - хората са посочили средно почти 1890 лв. "Мотивиращо възнаграждение към момента" - 2335 лв. и " желано възнаграждение към близката една година", тоест нещо, което бихме искали да ни се случи в добрите ни очаквания - 4157 лв.", отбеляза Димитров.

Той сподели, че притеснителното е не толкова самите суми, а че дамите посочват на всеки един от тези четири параметра между 14 и 36% по-ниско очаквано възнаграждение от мъжете.

"Хората, които правят смислен бизнес в България и мислят наистина за развитието на своята компания се вълнуват единствено от вашите знания, вашите умения и вашата мотивация за работа. Полът няма значение", каза Димитров. По думите му сред факторите, които хората заявяват като водещи за по-добрата мотивация на работното място са: адекватното заплащане, добрият баланс между работа и свободно време, както и приятната атмосфера на работното място.

Относно избора на кариера или семейство, над 90% от младите са посочили, че се виждат в идните пет години като родители. За това решение според анкетираните нито едно от нещата не е включвало икономическата обстановка.

"По повод имането на семейство и деца, над 72% от най-младите българи между 18 и 35 годишна възраст не разчитат на държавата да им подсигури нужното за да бъдат родители", каза Димитров.

Близо 67% от анкетираните споделят, че инвестират лични средства и време в повишаване на квалификацията си. 26% са заявили, че биха изкарвали парите си чрез инфлуенсърство в сравнение с това да имат собствен бизнес, или да работят на заплата. Според думите на Димитров време е от страна с най-евтина работна ръка и най-евтин туризъм да тръгнем към изграждане на "собствена марка". Освен това каза, че ако работодателят знае как да мотивира служителите си, няма значение дали това е българска или чуждестранна компания.

"И личният ми опит и резултатите, които виждам са, че българите стават все по-големи реалисти, все повече ценят това, което имат, все повече се идентифицират с българското в себе си и все по-малко се срамуват да се нарекат българи", заключи Димитров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Журналистът Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..

публикувано на 09.01.25 в 14:05
Екзотик стилът се изпълнява на високи токчета

Свободата на духа и тялото да се прави невъзможното възможно

София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..

публикувано на 09.01.25 в 13:00