Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи могат да получат награда като на Елвис, Джеки Чан и Джон Кенеди


Д-р инж. Веселина Узунова и актьорът Александър Алексиев са в топ 30 на световния формат на Програма “Най-изявените млади личности на света” за тази година на неправителствената JCI*.

През юни т.г. те са отличени съответно в категории „Наука и/или технологично развитие“ и “Морално лидерство и и/или опазване на околната среда” в националния кръг на програмата, като по този начин се наредиха сред десетимата най-изявени млади личности на България за 2023 г. След признанието у нас те са номинирана за световния кръг на програмата и вече са сред 30-те финалисти от номинирани от над 80 държави.

Пред БНР-Радио София отличената Веселина Узунова (▼)разказа, че се занимава с наука от около 10 години. Била е номинирана от свой колега, но много се е изненадала, когато е разбрала за класирането.Тя работи в областта на туморната нанотераностика, биоматериали за нуждите на тъканното инженерство и регенеративната медицина и невродегенеративните заболявания.Голям е приносът ѝ в установяване на механизма на действие на нови синтетични и природни агенти с насочено селективно действие към високометастатични туморни клетки и разработване на нови подходи за успешна диагностика и терапия на онкологични заболявания (рак на гърдата).


Д-р инж. Узунова благодари на проф. Нели Георгиева от Химикотехнологичния и металургичен университет. И отбеляза:
„Като дете бях привлечена от науката заради историята с Хари Потър. Химията наистина прави магии за децата, които още не знаят достатъчно. Наистина е вълшебно да създадеш нещо в лабораторията по химия и след това да видиш последиците в лаборатория по биология.“

В момента пред д-р Узунова предстои началото на нов проект, по-различен от досегашната ѝ работа. Отново е свързан с човешкото здраве – с глаукомата.

Към младите съветът ѝ е да опитат кариера в България. Трудно, но всеки може да стигне до успеха. Ако има желание и любов към работата.

Чуйте целия разговор за още подробности.

* Junior Chamber International (JCI) е международна неправителствена организация, която обединява активни и амбициозни хора между 18 и 40 годишна възраст. Създадена е през 1915 г. в щата Мисури (САЩ), като през 1944 г. става международна и има над 150 000 члена в близо 120 държави по целия свят. JCI Bulgaria официално започва своята дейност през 2011 г. и в момента има локални секции в София, Пловдив, Варна и Плевен. Организацията работи в 4 области на развитие – бизнес, персонална, социална и международна.

С наградата TOYP през годините са отличени личности като Елвис Пресли, Джеки Чан, Джон Кенеди, Хенри Кисинджър и много други световни величия. 

Снимки: JCI

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04