"По какъв начин това е станало малко е скрито от историята, защото със специално писмо от общината ние получихме отговор, в който се казва, че няма сключена такава търговска сделка, няма прехвърляне на имоти. Една стотинка не е платена от Министерство на здравеопазването, за да могат те да придобият тази инфраструктура", сподели тя.
Д-р Йорданова посочи, че тези имоти са строени със собствен труд на хората, като сега МЗ предлага да върне тези обекти, но срещу заплащане. Според думите й по експертна оценка само банята, която е във Вили Костенец струва милион и половина лева и това е било сума отпреди три години.
"В момента състоянието на сградния фонд е отчайващо. Там всичко е разрушено и през всичките години от министрите сменили се в МЗ, единствено Таня Андреева отговаря с едно много смислено писмо от 2013 година и то е изготвено от проф. Савов. Много конкретно е написано стъпка по стъпка по какъв начин може да стане прехвърлянето. Те са няколко стъпки, в които основно се казва, че трябва да се излезе с решение на борда на директорите на специализираните болници, след това да има визия на Община "Костенец" какво предвижда да се направи. И тъй като аз съм работила в областта на Програма за развитие на селските райони, аз съм я писала тази програма и знам прекрасно по какъв начин могат да бъдат предоставени средства за финансиране на малки общини и затова тогава много масирано започнахме преписката, за да можем да използваме парите, които бяха в програмния период 2014-2020 г., защото имаше възможност да се вземат от тези средства и да се направи ремонт", отбеляза д-р Йорданова.
По темата коментар направи и зам. кметът на Община "Костенец" г-жа Маргарита Минчева. Тя отбеляза, че общината не е собственик на тези бази и поради това те не могат да бъдат поддържани.
"Ние също искаме да си върнем баните, но на този етап законодателството не ни дава възможност за това, тъй като има определени процедури, които е нужно да се спазят", каза Минчева и посочи, че възможността да се върнат баните е или възмездно, или безвъзмездно.
"Не можем да закупим нито един от обектите заради ограничения финансов ресурс на общината. В писмено становище кметът на общината е изразявал многократно възможността общината да бъде един добър стопанин, защото нас също ни е грижа за тези бази. И част от обектите ако ни бъдат прехвърлени прехвърлени безвъзмездно, разбира се ще кандидатстваме по различни програми и проекти с външно финансиране така, че да можем да финансираме тази инвестиция", каза Минчева.
По темата коментар направи и адв. Симеон Кръстев, който е юрисконсулт от Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс ЕАД. Той подчерта, че лечебното заведение няма аналог както в системата на здравеопазването, така и юридически аналог на територията на Република България.
"Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс ЕАД е лечебно заведение, което е със 100% държавно участие в капитала, и едноличен собственик на капитала е Министерство на здравеопазването. В състава на дружеството малко хора знаят, че влизат 13 филиала на територията на цялата страна, които са разположени в утвърдени лечебни курорти, вкл. и един от тях е Момин проход, разположен на територията на Костенец. Дружеството е правоприемник на бившите санаторно-курортни управления на МЗ, които са основоположник на балнеологията в Република България. Ние третираме минералната вода като основното, така да се каже лекарство на болницата и то е толкова важно за нас. Имайки предвид обаче спецификите на лечебното заведение и това, че има 13 филиала на територията на цялата страна, то е включено в един така наречен "забранителен списък", който не позволява приватизация и продажба на имоти", каза той.
Адв. Кръстев отбеляза, че ръководството на дружеството през годините е полагало усилия както за намиране на инвестиции, така и за установяване на конструктивен диалог с общинската администрация. На територията на общината е разположен и комплексен център за детска рехабилитация, който няма аналог на Балканите. Той е и основното лечебно звено на болницата и в него се влагат всичките финансови ресурси, които се печелят от дейността на дружеството. Адв. Кръстев сподели, че инвеститорите след като се запознаят със състоянието на имотите се отказват на ранен етап от преговорите.
Д-р Ирина Йорданова каза, че хората искат баните да бъдат върнати безвъзмездно:
"Ако се стигне до някаква задача за плащане, нека това да бъде единият долар, както едно време продадоха Кремиковци".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..