Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест в кв. "Овча Купел" срещу застрояването

Снимка: Виктория Венкова

На 24 юли 2023 г. в кв. "Овча Купел" се състоя протест срещу застрояването. Своето недоволство демонстрираха десетки хора, които затвориха бул. "Президент Линкълн". Възраженията на живеещите в района са срещу строителството на блок и изсичането на дърветата в имота, в който трябва да бъде построена новата сграда. Подробности разказа Юлия Рашева от Инициативен комитет "Овча купел".

 

"Преди всичко искам да подчертая, че протестът беше на територията на кв. "Овча купел" 2 във връзка с изсичането на 20 броя дървета и жителите на карето, в което се предвижда бъдещия строеж, преди 8 часа сутринта бяха събудени от шума на резачките и пред очите им бяха поваляни огромни дървета. Това още повече нажежи общественото напрежение и тази демонстрация на сила от страна на инвеститорите ден преди да бъде гледано в комисията на Столична община по опазване на околната среда, земеделие и гори именно нашата жалба срещу изсичането на тези дървета се случи именно това с тяхното отсичане. Не на всички, за щастие, но това допълнително настрои хората", коментира Рашева.

Тя добави, че изсичането на дърветата ще влоши качеството на живот на хората, тъй като теренът, на който се предвижда строежа е с денивелация, блокът, който се намира в непосредствена близост ще пострада и на хората вътре ще им бъде отнета светлината от домовете.

"Категорично не е имало обществено обсъждане с живущите относно този строеж, неговите параметри и отстояния. Смятаме, че това е изключително голяма грешка, която води до обществено напрежение", каза Рашева и допълни:

"Държа да подчертая, че всеки, който се опитва да ни заплашва няма да постигне успех. Това ще ни накара още по-упорито да отстояваме правото ни на здравословна среда на живот във вътрешнокварталното ни пространство. И да, искаме да запазим дърветата си, зеленината, да имаме повече места за отдих и спорт за нас и децата ни".


По темата се включи и кметът на района Ангел Стефанов:

"Това, което имаме като информация е, че абсолютно всички процедури са спазени от обществено обсъждане през 2008 година, през приемане на Подробния устройствен план през 2009 година и издаване на виза за проектиране през 2017 година. Премахването на дърветата е одобрено от Комисията на Столичния общински съвет по опазване на околната среда и екология през месец февруари тази година. Всичко това са процедури, които в една или друга степен са прозрачни, публични, напълно законни и в съответствие със закона, така че нямам притеснение относно законността на този обект".

Той посочи, че отстоянието от другата сграда в най-приближената си точка е 22 метра и ако не е била направена проверка за неточност за отстояние и височина на блока не би могло да се премине на следващ етап от строежа.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00