Ако пациент не мине на профилактичен преглед в рамките на календарната година, да бъде глобен. Това е разписано в Закона за здравето, но така и не се прилага. Темата отново предизвика дискусия, след като зам.-здравният министър доц. Михаил Околийски каза, че в момента и хората, и личните лекари не са особено мотивирани за профилактични изследвания. Най-големият ръст при парите за здраве в Бюджет 2023 е именно профилактиката - с 23% повече за извънболничната помощ.
Кой трябва да понесе отговорността за преминаването на задължителния профилактичен преглед и заплащането на глоба – пациенти или личния лекар? Чуйте какво мислят столичани в анкетата на стажант-репортера Димитрия Николова.
Пред Радио София д-р Атанас Славов - личен лекар и член на УС на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в Българияобясни, че над 50% от неговите пациенти всяка година минават на годишен преглед. Случва се и той лично да търси пациентите, за да им напомни, че трябва да се изследват профилактично.
„Считам, че най-добрата реклама на годишния преглед е рано откритото заболяване, възможността за по-дълъг и качествен живот, да имаме възможността да сме с близките си без да мислим за болести“, каза д-р Славов.
Според него, липсата на мотивация у хората за годишни профилактични прегледи се дължи на няколко фактора – народопсихология, ниска здравна култура и недостатъчна медийна кампания.
„Мога да споделя за пациенти, които са ранно диагностицирани с рак на гърдата, рак на простатата, ранни фази на хипертония, захарна болест, което ди дава възможност да предотвратим усложненията и неприятен изход от заболяванията. Това, на нас като лекари, ни носи може би най-големите радости в професията“, изтъкна общопрактикуващият медик.
Той добави, че към днешна дата няма нито един глобен пациент, който е пропуснал годишния си профилактичен преглед. Според него стимулите, а не глобите биха били по-работещ вариант.
„Мое лично мнение – аз бих добавил един допълнителен ден отпуск за провеждане на годишен профилактичен преглед“, каза д-р Атанас Славов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..