Ще присъстват мениджъри, инженери, предприемачи, общественици, ученици, студенти и много млади ентусиасти в сферата на технологиите. Събитието се организира от PARA- Professional Association of Robotics, Automation and Innovations.
Повече за това, за дейността на PARA и какво успяха да постигнат от основаването си преди 5 години, разговор с Кристиян Михайлов – съосновател,член на УС и секретар на PARA.
PARA е технологично и бизнес НПО, което обединява над 80 компании в сферата на иновациите, роботиката, индустриалната автоматизация, образователните услуги в тази сфера.
"При нас има компании, които произвеждат роботи, интегрират ги, работят с производства. Има "умни" фабрики, софтуерни компании и цялостно такива, които са дали висока добавена стойност", посочи Михайлов и допълни:
"Нашата роля е да помагаме на компаниите да се автоматизират по най-добрия и най-бързия начин и да им помогнем да излязат навън, от гледна точка на взаимоотношения и да растат съответно".
За последните 5 години PARA отчита своите успехи.
"Това, което произвеждат нашите членове определено е успешно – първият български колаборативен робот, софтуерни дигитални близнаци, имаме компании, които интегрират роботи в български и международни предприятия", посочи още Кристиян Михайлов.
Ролята на асоциацията е да бъде мост между бизнеса, държавата, индустрията и образованието, изтъкна той.
На фокус във PARA e темата за образованието - какви умения трябва да развиваме и да научим, за да бъде България актуална в световен мащаб.
"Когато говорим за високо технологично образование, то това е един микс между математика и физика, която да е интересна за учениците и те разбират защо учат това – математика, физика, програмиране", каза той и поясни, че в индустрията, в бизнеса, достъпът до дигиталния свят минава именно през програмирането – навлизането на ИИ, роботите и решаването на комплексни проблеми. Образованието трябва да предоставя теория, която да е разбираема за тези, които я учат, бе категоричен той.
Важна образователна инициатива на асоциацията е Инкубатор по роботика, в която се предоставят условия на младежите в рамките на 6 месеца да създадат работещ прототип на идеята, с която са кандидатствали.
"В тази инициатива ние им помагаме те да разработят своите 10 проекта, и на форума Robotics Strategy Forum 2023 ще се борят за различни възможности и награди", каза още Кристиян Михайлов.
"Концепцията ни за образование е, така нареченото проектно базирано образование – да пипнеш, да решеш проблем, да го превърнеш в определен вид бизнес", изтъкна той. Форумът, на който младежите ще могат да презентират своите идеи е с вход свободен, но се изисква регистрация на сайта на асоциацията. Участниците са ученици и студенти.
PARA e изготвила и доклад, който отразява постиженията на страната ни в сферата на роботиката. Повече конкретика ще чуете в разговора.
Посетителите на форума ще могат да се запознаят с дейността на повече от 40 компании, които произвеждат различни продукти и услуги, под формата на ЕКСПО, да видят различни видове хардуер – роботи и машини. Ще има и конферентна част, която ще включва различни дискусии.
Чуйте още от разговора с Кристиян Михайлов. С него разговаря Христина Иванова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са историкът и журналист в сайта OFFNews Манол Глишев и сертифицираният преподавател сугестопед Тодор Терзиев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в сряда бяха: - След изборите в САЩ: Доналд Тръмп се връща в Белия дом – как гласуваха американците и какво предстои? - Световните..
Какво се промени на пазара на труда за една година и кои са факторите, които най-силно му влияят, коментираме в предаването "Ритъмът на столицата" с Християн Петков - оперативен директор на HR компанията и кариерен сайт JobTiger, който публикува своя месечен анализ относно обявите за работа на годишна база. Според посочените данни, през..
Правителството одобри финансиране в размер на 46,6 млн. лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..
Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..
"Соник одисея" на живо ще представят Борис Малеванов от “Хептаграм“ и Александър Николов от "Tickle the Sage“, които ни разказаха за своя предстоящ аудио-визуален концерт, с който ще проведат психоделичен експеримент на планетата Земя, мистично, нали? Ще има визуално шоу, LED, огнено шоу и екстатични танци. “Преведено буквално..
В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..
Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста" ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..