Да бъдат намалени домашните работи на учениците предложи Министерството на образованието след поредица от сигнали и жалби от родители. По-голямата част от учителите обаче са на мнение, че подготовката на децата вкъщи не трябва да бъде регламентирана в наредба.
Пред Радио София директорът на столичното 119-о училище и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България Диян Стаматов коментира, че е от МОН са мотивирали предложението си за намаляване на домашните, но това е повдигнало недоволство от страната на учителското съсловие.
„Това е неписан договор по отношение на подготовката на учениците за следващата тема по даден предмет. За първи път, опитът да се направи нарушаване на тази автономия доведе до едно сериозно противопоставяне на учителската гилдия към това предложение“, каза Диян Стаматов.
Той уточни, че домашните работи по някои предмети са изключително важни, за да има гаранция, че ученикът е добре подготвен за следващия ден.
„Това са математика, български език, чужд език. По останалите предмети поначало няма задаване на домашни и според много учители и директори, това предложение е опит за лека промяна на нещо, което е твърде рано да се случи“, уточни директорът на 119-о училище.
По думите му голяма част от учителите и директорите са категорични, че предложените промени не трябва да влизат в сила от тази учебна година.
Според Диян Стаматов добрата самоподготовка на ученика е гаранция за доброто му представяне в училище.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите тази седмица в предаването „Форум“ са Мартина Стефанова - предприемач, продуцент, мениджър, журналист в сферата на културата, изкуството, културните политики и международни културни отношения, както и Петко Желязов - водещ, модератор и продуцент на научнопопулярни събития към платформата RATIO от 2016 г. насам. По образование е..
Първият приоритет, по който новия кмет на община Самоков инж. Ангел Джоргов ще работи, е осигуряването на нормален зимен туристически сезон. Пред Радио София той съобщи, че голяма част от проектите, които се реализират в общината изтичат в края на годината и екипът му ще работи за спазването на сроковете и финализирането им. По думите му, през..
С 10 процентни пункта намаление на осигурителната тежест и ползване на нулева данъчна ставка за печалбата на фирмите, която се реинвестира, предлагат от Института за пазарна икономика в годишния си алтернативен бюджет. Според експертите в ИПИ, по този начин ще се повишават нетните доходи на фирмите и доходите на хората с повече от 30%, много..
С 30% да се намали преждевременната смърт от сърдечно-съдови заболявания до 2030 г. цели Националният план за сърдечно-съдово здраве. Той беше представен от ръководството на Дружеството на кардиолозите в България на VI конгрес на Българския лекарски съюз. Тази амбициозна цел е поставена от Европейското дружество по кардиология и от..
Шестият Национален конгрес на Българския лекарски съюз (БЛС), проведен през изминалия уикенд, завърши с меморандум за приоритетите в здравеопазването през следващите години. Заключителната сесия „Политики и модели на финансиране в здравеопазването в България“ беше с международно участие, а в дискусията са участвали председателят на БЛС д-р..
Форумът "Жените в политиката – на местно, национално и европейско ниво" е по инициатива на българската платформа към Европейското женско лоби. Част от участниците са, както от Европа, така и от САЩ. Те търсят причините защо на политическата сцена в България не присъстват жени. Форумът предлага два панела, като в първия ще бъдат обсъдени..
"Древно далечно дълбоко" по Коледа - конкурс за написване на дълъг разказ в жанровете хорър и фантастика, организиран от проекта "Страшен разказ в две изречения", който ще стартира на 1 декември. „Отдавна ми се искаше страницата „Страшен разказ в две изречения“ да поддържа не само конкурс за къс разказ, но и за дълъг разказ, защото..