"Десет години ние предлагаме тази оценка за дисциплина, за възпитание, за поведение. В този ред на мисли първо, че и оценката не се е случила и второ, че ситуацията много не се е променила, тоест ние нещо грешим".
Д-р Петров добави, че нещата в училище, в семейството и в българското общество трябва да бъдат променени, защото там са примерите, които едно дете вижда.
"В семейството се възпитава нещо, в училище то се надгражда, но то ако не види бял свят в обществото, в тази хармония на обществените отношения ако ще и в българския парламент и всички български институции, това дете, този ученик започва да се колебае кое е правилното. И дали то не греши, като тръгва по един лабиринт на възпитанието, като може да мине по един друг "по-прав" път, който е пътят на нахалството, на арогантността, на агресията и така нататък", сподели той.
По думите му след 90-те години в училище нещата са започнали да стават по-трудни и е започнала да се появява агресията. По статистика момичетата са не по-малко агресивни от момчетата. Също така се е появила и агресия от ученици към учители. Учителите са станали възпитатели още с приемането на последния образователен закон през 2016 година. Относно въвеждането на по-строги правила за спазване на училищния правилник, включително и оценка за поведение д-р Юлиян Петров каза:
"Училището само не може да се справи с възпитанието на децата, но училището винаги е бил водещият лидер в изграждането на ценностната система и доброто възпитание."
Според думите му в света няма образователна система, в която учителят да възпитава и обучава без инструменти. За отношенията между преподавателите и родителите той отбеляза, че "войната", която е между тях е обявена от родителите преди много години. Тя е започнала с различните сигнали, жалби и дори съдебни производства към директори и учители за техни административни решения, което го няма никъде по света.
"Най-малко ние искаме да обявяваме война. Ние искаме примирие и да има регламент. Защото ако го има този училищен правилник с всичко това, което ние сме го написали, регламентирането на комуникацията е нещо, което е европейски стандарт", посочи той.
По въпроса за увеличение на учителските заплати д-р Петров отбеляза, че това от една страна е компенсация за инфлацията, а от друга е за увеличаване на авторитета на учителя, тъй като една заплата е оценка на работата на някой в обществото.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..
Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..
В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал. Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..
Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..