Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект навлиза в образованието и бизнеса

Снимка: Pixabay

40% от служителите трябва да се преквалифицират заради изкуствения интелект (AI). Това сочи проучване на една от световните технологични компании. В него се казва, че хората не трябва да се страхуват от технологиите, а напротив, по-скоро да ги интегрират в работата си. Компанията е събрала данни от две проучвания. Едното е проведено сред 3 хиляди мениджъри на средно ниво в 28 държави, а в другото са анкетирани 21 хиляди служители в 22 държави. Резултатите показват, че AI ще предизвика промени в работната сила и бизнеса, но не непременно към по-лошо. Коментар по темата направи Гергана Раковска, председател на Фондация на бизнеса за образованието и на National Board for Certified Counselors, член на Българската асоциация за управление на хора (БАУХ).

"Аз съм вече над 20 години в сферата на работата с хора и кариерното ориентиране, защото това е нещо, което започва в детската градина и завършва и след пенсионирането на човека. Ние винаги сме говорили за ученето през целия живот, така че отново ще ни се налага да учим", каза тя и допълни:

"Това, което изкуственият интелект ще отнеме е, всъщност изграждането според мен на уменията на младите специалисти. Защото, ако те са технологично грамотни със сигурност могат да си спестят писането на досадни доклади, правенето на анализи - нещо, което аз виждам, че моите деца активно правят".

Раковска отбеляза, че образованието трябва да бъде не само професионално и задълбочено в дадена професия, а по-скоро да бъде ориентирано към изграждането на умения. Така наречените "меки" умения, дигитални умения, или такива, които дават възможност за справяне със ситуации, в които изкуственият интелект не може да помогне. По думите й на децата вероятно ще им бъде по-лесно да се научат да работят с AI, отколкото на учителите. Относно това, какъв трябва да бъде бързият и успешен подход на бизнеса и образованието в тази динамика, тя каза:

"Бизнесът и образованието много обичат да се оборудват с нови технологии, машини и софтуери, обаче и в двете области трудно отделят ресурс и капацитет за това да обучат хората или учениците и след това да ги използват. Така, че това ще е бързата пътека според мен - създаването на възможности да има достатъчно добре обучени учители, които да помагат на учениците да използват по добрия начин изкуствения интелект. Същото е и в бизнеса - да има достатъчно обучения за преквалификация на служителите, за да може и те да се възползват от технологиите."  

В проучването се посочва, че социалните умения са също много важни, тъй като те ни позволяват освен да общуваме помежду си, да умеем да се изразяваме, да умеем да сме критични. Един от ключовите моменти в използването на AI е човек да умее да му задава точните въпроси, както и аналитично и критично да бъдат анализирани неговите отговори.

"Професиите на утрешния ден ще са мултидисциплинарни. Тоест, със сигурност няма да бъдат строго специфични и тесни", сподели Раковска.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00