"Наблюдаваме за съжаление една типично българска ситуация, защото всички, които работят в Спешна помощ са потърпевши на ниското заплащане и много лошите условия на труд. Едва ли има човек от работещите там, който ще излезе и ще каже, че възнаграждението му е достойно. Една голяма част от хората наистина трудно преживяват месеца", каза тя.
Адв. Петрова отбеляза, че една добра идея да се увеличат заплатите е била опорочена от желанието на различни лобистки организации без синдикалната такава. Създадено е и изкуствено напрежение между хора, които дълго са работили в екип:
"Защото всеки един от нас очаква логично лекарят да получава по-високо възнаграждение, спрямо например шофьорите на линейките", посочи адв. Петрова. Тя изрази опасения, че е твърде вероятно тези хора да не получат достойни възнаграждения и няма да им бъде създадена добра организация на работа.
Относно заплатите на директорите на болници адв. Петрова каза:
"Виждала съм договори, в които директорът на болницата получава процентно съотношение, забележете, не от печалбата на болницата, а от приходите й. И става така, че се създаде един порочен механизъм буквално болници да могат да бъдат "забатачвани", просто защото някой получава подобно възнаграждение. Другият фактор, който се отразява е, че макар и всяка година да наблюдаваме тенденция с увеличаване бюджета на Здравната каса, откъдето идват основните приходи на болничните лечебни заведения, там досега откакто имаме Здравна каса, никой не е направил остойностяване."
Тя допълни още:
"Колективният трудов договор е нещо прекрасно, но нека да напомним, че той внася един минимум, а ние се стремим да постигнем значително повече. Факт е, че голяма част от болниците няма да могат да постигнат този минимум по колективен трудов договор, просто защото не са добре управлявани. Финансовите потоци в тях не се разходват целесъобразно, контролът е изключително занижен, защото управлението на болниците е много тясно политически обвързано. И никой не се интересува чак толкова дали пациентите са здрави, доволни, удовлетворени, дали персоналът работи сигурно. По-скоро вълнението е, да се изпълнят определени лобистки намерения."
Адв. Петрова каза, че категорично не смята, че въвеждането на таван на заплатите само в държавните лечебни заведения е добро решение. От друга страна подобно нещо няма как да бъде въведено в частния сектор.
"Проблемите в здравеопазването са трупани с години и с подобни недомислени решения, няма как да стигнем нито към нещо по-добро, нито към нещо дългосрочно и устойчиво така, че да бъде полезно на обществото", отбеляза тя. По думите й най-добрият ход, това е дългосрочната стратегия, доброто нормотворчество, висококачествен и ефективен контрол в здравеопазването на всякакви нива. А в частност за проблема със заплатите, трябва да се редуцират част от неработещите структури.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..