Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Кръстанов - консултант по въпроси, свързани със защитата от бедствия:

И човекът има принос за природните бедствия

Снимка: БТА

И природата, и човекът имат принос за природните бедствия. Това каза пред Радио София Атанас Кръстанов - консултант по въпроси, свързани със защитата от бедствия. Според него при наводненията по българското Черноморие над 70% роля е изиграла природата, а човекът - 30% със своето бездействие.

„Има определени принципи за превенция и защита при наводнения, които трябва да се спазват стриктно. Това безразборно строителство, което се провежда във всички градове на страната, никой никъде не гледа какви са заливаемите площи, къде има риск от наводнение. Басейнова дирекция има определени няколко по-големи реки – тях ги наблюдава с различни планове за управление риска от бедствия, от наводнение. За съжаление, не се взимат мерки да се забрани строителството на такива опасни места“, каза Атанас Кръстанов.

Той допълни, че зелените площи са от изключителна важност, тъй като абсорбират големи количества вода. За 24 часа една топола може да изпомпва около 150 литра вода, даде пример консултантът по въпроси, свързани със защитата от бедствия.

„Езерата в градовете имат много важна функция – те могат да събират водата, която е излишна и не може да се абсорбира в почвата и по този начин да се предотврати много по-сериозно бедствие“, допълни експертът.

По-рано през днешния ден Атанас Кръстанов е бил на среща в Столичната община, за да се определи готовността на София за подобен тип бедствия. По думите му, често се случва поради неизчистени шахти да се получат затлачвания.

„Въпросът е така да се организират нещата, че да могат всички служби да се справят с такива бедствия и кризи“, каза Кръстанов.

Той припомни, че към Столичната община работи отделна структура - дирекция „Аварийна помощ и превенция“, в която работят около 50 души. На ден те откликват на над 250-300 сигнала, добави Атанас Кръстанов.

„Сега искаме да направим една система, която да наблюдава от спътник урбанизираните територии – там много добре се вижда къде са презастрояванията, къде има нови квартали, там където има разливни площи. Всичко това ще покажем. В момента се отработват платформите, за да може да се визуализират всички тези проблеми“, уточни консултантът по бедствия.

Според него за предотвратяването на подобни наводнения са необходими контрол и санкции за безразборното застрояване.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Традиционно шествие на КТ "Подкрепа" по повод Деня на труда

Днес отбелязваме Деня на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. Чества се от 1890 г. - с резолюция, приета на учредителния конгрес на Втория интернационал в Париж. Бележи годишнина от началото на голяма стачна вълна в Съединените щати с искане за 8-часов работен ден, в която се включват над 340 хиляди души от Чикаго,..

публикувано на 01.05.24 в 09:03

Велика сряда е - църквата отбелязва предаването на Исус от Юда

За православните християни днес е Велика сряда - третият ден от Страстната седмица. На този ден църквата възпоменава предателството на Юда Искариотски, който предава Исус Христос за 30 сребърника. Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот..

публикувано на 01.05.24 в 08:12

Май започва с облаци и дъжд

Днес облачността ще бъде значителна. В следобедните часове на места, главно в планинските райони, отново ще има превалявания, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Минималните температури ще са между 8° и 13°, в София – около 9°. Максималните ще са между 16° и 21°, по-високи в крайните югозападни райони, в София – около 18°...

публикувано на 01.05.24 в 07:35

Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще..

публикувано на 30.04.24 в 17:31

Защо дизайнът става все по-важен?

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален..

публикувано на 30.04.24 в 17:18

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната..

публикувано на 30.04.24 в 15:46