Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СО не е събрала над 415 000 лв. от наем за ледената пързалка в центъра на София

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Столичната община (СО) не е събрала над 415 хиляди лева от наем за разполагане на най-голямата у нас ледена пързалка в центъра на София през миналата зима. Таксата се дължи при провеждане на събития на терени, които са публична общинска собственост, като за спортни и културни прояви се прави отстъпка от 70 процента. За трите зимни месеца обаче в бюджета на общината не е постъпила нито стотинка от дружеството „АСТ-Сервиз“, което е изградило съоръжението. Това научи Българското национално радио, след като изпрати въпроси по Закона за достъп до обществена информация. Репортерът Елена Бейкова мина през дело в Софийския административен съд, който се произнесе в полза на даването на информация. Как Столичната община обяснява това „опрощаване“ на такса за наем и колко пари от данъците на софиянци са похарчени за откриването на ледената атракция в Княжеската градина?

3500 квадратни метра ледено поле с две пързалки и алеи от лед в Княжеската градина. Най-голямата ледена атракция, правена до момента както в София, така и в България. Това е част от представянето на ледения парк на специално направения за това сайт. Рекламират се възможностите за посещение на разположения в близост зимен базар с вкусни вурстчета и греяно вино. Вижда се, че освен като пързалка, леденият парк може да се ползва за обучения, демонстрации, шоу програми, тиймбилдинги, лични и фирмени партита, съвместни програми с общината за борба със затлъстяването.  

Посочено е също, че леденият парк се организира със съдействието на Столичната община и на фондация „София - европейска столица на спорта“. Целта - да се осигури достъп на хората до качествени спортни дейности през зимата. 

Откриването на Ледения парк е записано в програмата на същата фондация за 2022-ра година – документ, който събира хронологията на дейностите и разпределението на бюджета на организацията. Одобрен от Столичния общински съвет, в него пише, че за откриването на пързалката в Княжеската градина са предвидени 25 хиляди лева – пари, отпуснати от Столичната община на фондацията.  

Но не за тях ще говорим в следващите минути. А за несъбрана такса от наем за разполагане на ледената пързалка върху имот, който е общинска публична собственост. Данните поискахме от Столичната община по закона за достъп до обществена информация. Получихме отказ от името на фондацията, която е сключила договор с фирмата, направила съоръжението – „АСТ-Сервиз“. Мотивът - фирмата отказала да предостави информацията, тъй като няма надделяващ обществен интерес от разкриването й. Обжалвахме отказа в Софийския административен съд с аргумент, че данъкоплатците в София имат право да знаят как се стопанисват имотите на общината, в частност Княжеската градина, един от най-посещаваните паркове. В хода на делото стана ясно, че от фондацията оспорват жалбата и обясняват пред съда, че не са собственици на имота, за който се иска информация, затова не следва да я дават, но са поискали съгласие от фирмата и са получили отказ. 

Решението на съда – жалбата е основателна и следва да бъде уважена. 

„Касае се за обществени отношения, свързани с отдаване под наем на имот-публична общинска собственост, и за събраните суми в полза на общинския бюджет. Чрез разкриването на конкретна информация се цели осветляване дейността на Столична община относно управлението на общинско имущество, целесъобразността на предприетите действия, отчетността относно получените приходи, евентуално разкриване на корупция или злоупотреба с власт при осъществяване на дейността на органа“, пише в съдебното решение, което не подлежи на обжалване. 

Така фондацията ни предостави следната информация: не е платен наем за разполагане на зимната пързалка в Княжеската градина. В рамките на 3 месеца е осигурен безплатен достъп на всички ученици от столични училища за ползване на пързалката. 

Веднага потърсихме фирмата "АСТ-Сервиз", за да разберем защо не са платили таксата за наем. Като припомниха, че пързалката е реализирана в сътрудничество с фондация „София - европейска столица на спорта“, ни изпратиха следното обяснение, подписано от управителя на дружеството: 

„Като инвеститор се ангажирахме да предложим за безплатно ползване на пързалката на учениците от столичните училища. От тази възможност се възползваха над 9 000 деца, като стойността на предоставената от нас безплатна услуга е над 200 000 лв. Във всички големи градове на Европа, където има подобни пързалки с този мащаб, местната община стопанисва обекта, защото това е бизнес, който е социално насочен. Тоест такъв обект не се отчита като икономически интересен за стопанските субекти. В София ние, като юридическо лице, поехме риск да създадем такава традиция“. 


Снимка: Facebook/Георги Георгиев

Обърнахме се към Столичната община с въпрос защо не са събрали таксата за наем и поискахме техен представител да ни обясни това в интервю. След няколко дни дойде писмен отговор: 

„Създаването на ледения парк е подкрепено от общинската Фондация „София – европейска столица на спорта“ като събитие, което допринася за развитие на възможностите за масово практикуване на зимни спортове в града и е част от събитията, включени в календара със спортни инициативи на фондацията, одобрени от Столичен общински съвет. Когато събитието е подкрепено, то е освободено от такса, съгласно Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община“.

Четем въпросната наредба и в приложение 24 виждаме как се изчислява таксата за наем и при какви случаи ползването на имот, публична общинска собственост е безплатно – сред тях са събитията, провеждани с подкрепата на Столичната община. От съобщението на общината разбираме, че подкрепата идва от фондацията, тъй като изграждането на ледената пързалка е включено в нейната програма. 

Потърсихме и председателя на СОС, който е председател на Управителния съвет на фондация София-европейска столица на спорта. След разговор с пресцентъра му, отново получихме писмена информация, вместо разговор с разяснения. Позиция на фондацията: 

Социалната ангажираност и включването на общината в различни социални проекти е важна част и приоритет и на фондацията, като с оглед на това бе създадена необходимата организация всички желаещи училища и ученици от София да могат да използват пързалката безплатно в рамките на предложените от фирмата възможности. Фирма „АСТ Сервиз“ не са заплащали наем на общината за разполагането на ледения парк, с оглед на социалния ангажимент, който те поеха и изпълниха“.  

Социалният ангажимент, за който говорят от фондацията, представлява по час и 15 минути за ученици, в сутрешна и следобедна сесия, които не се засичат с останалите 8 часа на ден, в които пързалката работи срещу заплащане. Входната такса за двучасова сесия е 20 лева.  

И още данни – според Столичната община пързалката е работила с ученици от 1 декември до 26 февруари. Според публично достъпните указания на регионалния инспекторат по образование в София, възможността за посещения на деца е започнала след 9-ти януари, което означава, че през декември пързалката не е изпълнявала социален ангажимент.  

Това, което предстои в края на ноември тази година, е откриване на втори Леден парк - събитие в програмата на фондация София - европейска столица на спорта. Според програмата за събитието са предвидени 32 хиляди лева. 

Темата на Елена Бейкова можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От БЧК раздават вода за пиене на 2 места в София

Във връзка с очакваните високи температури, днес и утре (20 и 21 юни)  доброволци на  Столичната организация на БЧК ще раздават безплатно бутилирана минерална вода в горещите часове на деня от 11:30 ч. до 13:30 ч. в два специално обособени пункта: НДК - входа срещу бул. „Витоша“ и изхода на метрото, и в градинката срещу Софийския..

публикувано на 20.06.24 в 10:23
Снимката е илюстративна

Академия за родители в "Пирогов"

Поради силен интерес болница "Пирогов" обявява още една дата, на която ще проведе следваща лятна Академия за родители "Първа помощ за малките герои".  Болница "Пирогов" отваря врати - Академия за родители "Първа помощ за малките герои" Тази неделя, 23 юни не може да обхване всички желаещ, ето защо на 6 юли, събота в 9 часа сутринта, ще се..

публикувано на 20.06.24 в 08:24
Балконът може да ви помогне за намаляване на сметките

Празник на слънцето във "Факултета"

Три работилници за деца – музикална, за хип-хоп , водена от рапъра Жлъч, за рисуване на графити , водена от известния графити артист Константин Кръстев-Костура и занимания по брейк танци са включени в днешната програма, с която ще се проведе празник на слънцето в квартал "Факултета" , съобщават организаторите от "Грийнпийс" – България,..

публикувано на 20.06.24 в 07:40

Преобразяват подлеза под бул. "Цариградско шосе" на спирка ж.к. "Изток"

Съвместна инициатива между районната администрация на „Изгрев“, Стопанския факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Фондация ФЕБ ще преобрази пешеходният подлез под бул. „Цариградско шосе“ на спирка ж.к. „Изток“, съобщи кметът на района д-р Делян Георгиев. „Незаконните постройки в подлеза вече са разчистени, в момента се..

публикувано на 19.06.24 в 17:15

Инспектори разясняват защо не бива да се паркира в зелени площи

С цел предотвратяване на паркирането в зелени площи Столичният инспекторат обяви инициатива "Аз не паркирам в зелените площи" . От днес започна раздаване на флаери на територията на цялата Столична община . Екипите на инспектората ще припомнят отговорностите на гражданите и забранителните разпоредби относно паркирането в зелените площи ,..

публикувано на 19.06.24 в 15:16
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Шествие в памет на Ани и Явор в София

Инициативен комитет "Заедно срещу безумията по пътищата" организира шествие в подкрепа на семействата на убитите на пътя Ани и Явор. То ще започне от 12.30 часа на ул. "Черковна" в София. Шествието има три основни цели – да се отправи апел за справедлива присъда, да се изрази подкрепа за родителите на загиналите Ани и Явор, както и да се..

публикувано на 19.06.24 в 10:19

26 задачи за над 59 000 седмокласници на изпит по български език и литература

Над 59 000 седмокласници днес се явят на Национално външно оценяване по български език и литература. Изпитният вариант за него ще бъде изтеглен в Министерството на образованието и науката. Изпитът, резултатите от който участват във формирането на бала за кандидатстване в гимназии, ще започне в 9:00 ч. и ще се проведе в 1665 училища в..

публикувано на 19.06.24 в 07:57