Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Европейска нощ на учените 2023

Снимка: Радио София

На 29 и 30 септември 2023 г. в София и в цялата страна ще се проведе Европейска нощ на учените. В столицата локацията на събитието ще бъде в големия търговски център на бул. "Стамболийски", като стартът е от 11:00 ч. Подробности по темата разказа Михаил Илиев, управител на Сдружение за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД).

"Това е една много голяма европейска инициатива, която цели да популяризира науката сред обществото и младите хора, понеже е в над 300 града в цяла Европа, а в България в над 30. Всяка година предлага презентации, демонстрации, лекции и срещи със стотици учени от цялата страна, които ще разкажат на малки и големи за новостите в техните сфери в науката и в това, което ни заобикаля", каза той.

Програмата включва щандове с досег до най-тесните научни изследвания и иновации в света на науката. Освен тях ще има две паралелни зали с лекции по научни теми. Фокусът  тази година е върху промените в климата и върху това, как обществото да се адаптира с цел превенция и опазване на околната среда. Основната част от презентациите са:

·  Намаляване на риска от наводнения с помощта на решения от природата;

·  Как зеленото предприемачество може да спаси света и как се създават успешни зелени продукти и услуги;

·  Бъдещето на чистия въздух и водата;

·  Най-новите тенденции в областта на изкуствения интелект и виртуалната реалност;


Вечерта на учените ще продължи в Sofia Tech Park, Техническия университет, Медицинския университеет, няколко от институтите на БАН, Етнографския музей, Агробио институт и др.

"За съжаление науката не е част от нашето ежедневие. Обществото се занимава с далеч по-лесни и лесносмилаеми теми. В същото време науката е в основата на прогреса на цялото човечество. Важно е хората чрез такъв тип инициативи специално за наука и развитие да се запознаят с новостите в различните сфери и така да запалим техния интерес", отбеляза Илиев.

Той коментира, че се наблюдава лек спад при желанието на студентите да изучават чисто научни дисциплини. Записите от лекциите и демонстрациите ще бъдат качени на сайта и социалните канали на проекта, където ще могат да бъдат видяни и след това.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31