Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Европейска нощ на учените 2023

Снимка: Радио София

На 29 и 30 септември 2023 г. в София и в цялата страна ще се проведе Европейска нощ на учените. В столицата локацията на събитието ще бъде в големия търговски център на бул. "Стамболийски", като стартът е от 11:00 ч. Подробности по темата разказа Михаил Илиев, управител на Сдружение за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД).

"Това е една много голяма европейска инициатива, която цели да популяризира науката сред обществото и младите хора, понеже е в над 300 града в цяла Европа, а в България в над 30. Всяка година предлага презентации, демонстрации, лекции и срещи със стотици учени от цялата страна, които ще разкажат на малки и големи за новостите в техните сфери в науката и в това, което ни заобикаля", каза той.

Програмата включва щандове с досег до най-тесните научни изследвания и иновации в света на науката. Освен тях ще има две паралелни зали с лекции по научни теми. Фокусът  тази година е върху промените в климата и върху това, как обществото да се адаптира с цел превенция и опазване на околната среда. Основната част от презентациите са:

·  Намаляване на риска от наводнения с помощта на решения от природата;

·  Как зеленото предприемачество може да спаси света и как се създават успешни зелени продукти и услуги;

·  Бъдещето на чистия въздух и водата;

·  Най-новите тенденции в областта на изкуствения интелект и виртуалната реалност;


Вечерта на учените ще продължи в Sofia Tech Park, Техническия университет, Медицинския университеет, няколко от институтите на БАН, Етнографския музей, Агробио институт и др.

"За съжаление науката не е част от нашето ежедневие. Обществото се занимава с далеч по-лесни и лесносмилаеми теми. В същото време науката е в основата на прогреса на цялото човечество. Важно е хората чрез такъв тип инициативи специално за наука и развитие да се запознаят с новостите в различните сфери и така да запалим техния интерес", отбеляза Илиев.

Той коментира, че се наблюдава лек спад при желанието на студентите да изучават чисто научни дисциплини. Записите от лекциите и демонстрациите ще бъдат качени на сайта и социалните канали на проекта, където ще могат да бъдат видяни и след това.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17