През последните години пейзажът на младежката заетост у нас претърпява значителна трансформация. В края на лятото Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" отчете чувствителен ръст на заетостта на непълнолетни през първите седем месеца на годината. Техният брой за периода е близо 10 500, сравнено с 8 422 спрямо същия период на 2022 г. Тази тенденция е в съответствие със значителен скок в интереса от страна на бизнеса към младите таланти и възможността, която компаниите дават на учениците да развиват професионалните си компетенции още в ранна възраст.
Според експертите по човешки ресурси мотиваторите за младежите да работят през лятото са основно два – желанието за постигане на известна финансова независимост и възможността за смислено прекарване на свободното им време.
Събеседници по темата в предаването "Ритъмът на столицата" бяха Елица Костова от Българската асоциация за управление на хора (БАУХ), кариерен консултант и бизнес обучител с международен опит и Боян Келчев – обучител на младежи по финансова грамотност, който е с богат опит в IT сферата като експерт "Продажби" и експерт "Мениджър".
Те споделиха преки наблюдения, придобити чрез работата им с младите хора.
"За съжаление, тяхното преживяване в училище им изглежда все по-безсмислено и все повече като загуба на време. Това разбира се са техни думи, ние съжаляваме, че е така", коментира Елица Костова.
По думите й, по-будните младежи осъзнават, че ще трябва да работят, но не са подготвени за това.
"И това е основният мотиватор да започнат стаж, било то и неплатен, говорим за тези младежи, които се стремят към така наречената индустрия на знанието, индустрия на иновациите. Те осъзнават, че за жалост в училище не получават нищо, което да ги доближи до техните амбиции и търсят други начини, както стажове, така и младежки програми", посочи Костова. Тя уточни, че това са 2-3% от младите хора.
"При останалите, основният мотиватор е финансовата независимост да разполагат със свои собствени средства, както всички знаем, да спечелиш пари и да имаш пари са две различни неща", каза още Елица Костова.
Именно този младежки стремеж мотивира експерта Боян Келчев да работи като обучител в сферата на финансовата грамотност сред младите хора.
Той отбеляза, че изследването за младежката заетост е интересно, защото показва, че младите хора в страната ни се увеличават.
"Според мен, колкото по-рано човек започне да върши някаква работа, стига да е законна, толкова по-добре. Големият проблем при младите хора е, че нямат фундаментални разбирания и знания за икономиката, за парите и за това как се създава стойност. Те са объркани и това, което научават в тази връзка, го научават от улицата, взимат пример само от материалните неща и не могат да си обяснят как се случват нещата", подчерта Келчев.
"Затова създадохме курс, аз написах малка книжка за парите, защото тази тема е важна и фундаментална за младите хора", допълни той.
По думите му първото нещо, което те научават започвайки работа е именно стойността на парите, осъзнават също, че заплащат с времето си за тези пари.
"Когато сме млади, нашата цел е да учим и да се развиваме, да градим някакъв план за бъдещето си, но когато работим нискоквалифицирана работа без да правим нищо друго, това си е загуба на време", категоричен е експерта.
"Затова е добре да знаят, че всяка една работа която предприемат, трябва да е свързана с една дългосрочна цел, да има смисъл за следващите 1, 2, или 5 години", посъветва Боян Келчев.
Още интересни аспекти от разговора с двамата експерти, чуйте в разговора на Елена Пъневска.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..