Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ожесточена дискусия в НС заради вота на недоверие

Снимка: БГНЕС

На извънредно заседание депутатите обсъждат искания от опозицията вот на недоверие на правителството заради политиката в сектора "Енергетика”. Предложението е внесено от БСП, "Има такъв народ" и "Възраждане". Гласуването ще бъде не по-рано от 24 часа след края на разискванията, които се предават пряко по БНР и БНТ. 

На 13-и септември Министерският съвет прие Пътната карта за климатична неутралност. Според нея закриването на термични централи става необратимо. Социалният ефект ще бъде катастрофален.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков определи мотивите на вота като несъстоятелни: 

"Да използвате вот на недоверие като част на предизборната ви кампания, показва, показва предизборна немощ. Реално вие нямате решения, не говорите за бъдещето, нямате визия за България". 

Министърът на енергетиката Румен Радев коментира, че действията на правителството са свързани със запазването на топлоелектрическите централи, а Пътната карта не предвижда ликвидиране на мощности: 

"Социалният въпрос, въпросът за работните места е този, който сме взели присърце, затова и няма да се уморим да повтаряме, че териториалните планове за справедлив преход са единственият инструмент на солидарност". 

Лидерът на БСП Корнелия Нинова упрекна управляващите, че сриват сектор "Енергетика": 

"Прави ли ви впечатление, уважаеми български граждани, че партньорите в правителството - ГЕРБ-СДС и ДПС, ги няма в залата и са оставили ПП-ДБ да се пържат в собствен сос, защото толкова им е акъла. Говори отново за манипулациите на главния виновник за това, че енергетиката е в това състояние. Той се казва Бойко Борисов". 

Теменужка Петкова от ГЕРБ поясни, че в миналото са се водили от националния интерес: 

"По времето на управлението на ГЕРБ въглищните централи са работили без какъвто и да било проблем и ние сме се борили с Европейската комисия и в интегрирания план "Климат-енергетика" сме казали, че поне до 2038 година България ще ползва въглищните си централи с хоризонт до 2050-а. Ние знаме какво е тяхното значение, знаем какъв е приносът им към електроенергийната система и знаем, че тя не може да работи нормално без тях". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет

Международна конференция в София събира над 300 изследователи на Библията

Софийският университет "Св. Климент Охридски" посреща над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания. Форумът се провежда от 15 до 18 юли в Ректората на университета и предлага богата програма от събития, посветени на различни аспекти на библейските изследвания, съобщава БТА. В..

публикувано на 15.07.24 в 09:46

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория мандат

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в 50-ото Народно събрание. Ще го получат "Продължаваме промяната – Демократична България". Със своите 39 депутати те се оказаха втора по численост парламентарна група след разделението в ДПС заради конфликта между Ахмед Доган и Делян..

публикувано на 15.07.24 в 08:26

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12

В "Междублокови странства" на столичния кв. "Кюлуците"

На неконвенционална аудиоразходка канят столичани и гости от „Девет слона” и сдружение „Съпромат“ тази вечер (19 ч.) в кв. "Кюлуците" с начален пункт градинката на ул. „Панайот Волов“ 13А. По време на разходката ще се наместват намерени обекти и въображаеми разкази на междублоковите странства, които отварят прозорци към миналото и бъдещето на..

публикувано на 12.07.24 в 13:33

Кои са най-желаните специалности в Софийския университет

И тази година специалност " Право " е най-желаната сред кандидатите за прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски", следвана от " Психология " на второ място и от " Международни отношения " - на трето. Това показва първото класиране на кандидат-студентите, което излезе вчера. Над 10 300 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото..

публикувано на 12.07.24 в 11:10

Кога се репатрират принудително недвижещи се автомобили

Излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) могат да се съхраняват в частни имоти, а когато те са на общински площи - трябва или да се преместят, или да се предадат за рециклиране, обясняват от Столичния инспекторат.  Стикерът на ИУМПС, разположени на публично-общински терени, предупреждава собствениците в рамките на 3 месеца да извършат..

публикувано на 11.07.24 в 20:23

СОС назначи 26 "анонимни лица" да управляват 6 общински дружества

С гласовете на ГЕРБ – СДС, БСП, "Има такъв народ", ВМРО и на изключените общински съветници от "Възраждане" от длъжност бяха отстранени съветите на директорите на шест важни за София общински дружества като "Метрополитен София", "Топлофикация София" и "Центъра за градска мобилност".  Инж. Стоян Братоев остава в Съвета на директорите на..

публикувано на 11.07.24 в 17:35