Тематичен акцент на форума ще бъде "Изкуственият интелект и зелените политики в полза на предприемачеството".
Фокусът на събитието по традиция ще бъде върху състоянието на студентското и младежко предприемачество в България, възможностите за финансиране, менторските програми, осигуряващи допълнителни знания на предприемачите и зелените политики в подкрепа на предприемачеството.
"Идеята се инициира от Европейската комисия преди 21 години, с цел да стимулира предприемачеството сред младите хора. Тази цел остава и до днес и за нейното реализиране съдейства именно Софийският университет, в рамките на своята постоянна политика да стимулира развитието в тази сфера, като организира този "Европейски ден на предприемача".
Това сподели пред Радио София Божил Добрев, директор на Центърът за трансфер на технологии към Научноизследователския сектор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той поясни още, че всеки град и всяка институция предлагат различни модели за реализирането на този форум.
"В България не сме ползвали чужд опит, изхождахме от нашата практика и за тези 21 години, смятам, че тя се оказа ползотворна", каза още той.
На форума присъстват над 100 млади хора, а програмата му се състои от 2 части. В първата част финансови институции представят техни схеми и идеи за финансиране на предприемачеството, от друга страна се представят млади предприемачи, успели и не толкова успели.
"Каним както предприемачите с добри практики да споделят своя опит, така и такива, които по една или друга причина не са успели, но винаги е полезно от грешките на другите да се извлече опит", изтъкна Божил Добрев. По думите му се очаква и тази година форумът да бъде полезен и интересен за младите хора.
Освен презентации на водещи банки, програмата на събитието включва представяне на възможностите на изкуствения интелект, както и презентация, даваща насоки за предприемачеството в областта на зелените политики.
Във втората част младите участници споделят своя опит в различни области, а на финала следва награждаване на победителите в конкурса "Млад предприемач в науката", който се организира втора година от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Още подробности чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..