Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК: Избирателите да не дърпат бюлетините от машините!

Снимка: Ани Петрова

Централната избирателна комисия обяви, че до момента има 30 машини за гласуване, които са вън от строя по най-различни причини, като в секциите, в които те се намират, вотът е само на хартия. Около 1/3 от тези секции са в столицата.

9,19% е избирателната активност към 11:00 часа в цялата страна, сочат официалните данни на Централната избирателна комисия. За сравнение - на втория тур на местните избори през 2019 година активността е била 7,17 на сто, но отчетена към 10:00 часа, а към 12:30 часа е била малко над 18%.

Днес най-висока е активността към 11:00 часа в Малко Търново - над 45%, а най-ниска в Пловдив - под 4 на сто.

В Столичната община активността към този час е 6,52%.

Получените до момента жалби и сигнали в ЦИК са близо 15 и се от най-различен характер, включително за обявяване на предварителни резултати в информационните сайтове, оповести говорителят на комисията Росица Матева.

Във връзка с това Матева призова:

"Искам да призова Секционните избирателни комисии да поставят печат - един печат, върху отпечатаните бюлетини от машинно гласуване и особено внимателно също да следят поставянето на два печата върху хартиените бюлетини.

Искам да помоля всички избиратели да не дърпат бюлетини от машините, особено ако са гласували в два вида избори - двете бюлетини ще се отпечатат последователно и след печатането на втората, ще се чуе звуковия сигнал, едва тогава трябва да бъдат взети бюлетините от машината.

В противен случай дърпането на бюлетините, докато се отпечатват, предизвиква затруднение в работата на машините и се налага намесата на Секционната избирателна комисия или на техниците".

Кои са най-честите проблеми с устройствата за гласуване обясни говорителят на ЦИК Росица Матева.

"Основната причина е, че дава грешка машината за флаш паметите и не може да бъде диагностицирана самата машина, не може да бъде направена диагностика. Това обикновено се случва, когато при транспортирането по някаква причина са се разхлабили някои от флаш паметите, а отделението е затворено и няма как да бъде коригирано това нещо.

И при няколко машини проблемът им е, че не се зарежда софтуерът или не разчита поставената смарт карта, или има проблем с принтера", посочи Матева.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05