Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и парадокси пред трансджендър хората в България

Снимка: БГНЕС

Чуждо тяло, чужда самоличност – проблемите на трансджендър хората в България: правни, институционални, социални парадокси пред хората, за които биологичния пол не съвпада със самовъзприятеието.

Случаят "Габриела", или защо една 32-годишна транс жена, опитен IT специалист, родител на 4-годишно дете обяви гладна стачка и вече трето денонощие мръзне болна пред Съдебната палата, след като съдът отказа да смени името й в личната й карта. Едва ли този казус е единствен. Има ли статистика колко са подобните случаи у нас, защо юридическата смяна на пола се оказва невъзможна и какво следва да се случи оттук нататък за да няма повече такива казуси - това са акценти в разговора в предаването "Ритъмът на столицата". По темата говориха Симеон Василев, активист за ЛГБТИ общността и основател на фондация GLAS и адв. Деница Любенова – юрист и защитник на човешки права. За самата Габриела бе трудно да участва в дискусията, тъй като бе арестувана.

Манифестирана причина за това е, че не може да се идентифицира - парадоксът, заради който е нейният протест. В разговора това потвърди и адв. Любенова.

"При невъзможност да предоставите 3 имена и ЕГН на органите на реда и не можете да представите лична карта, при невъзможност да бъдете идентифицирани с базата данни на населението, те могат да ви арестуват. Габриела води вече три години тази битка в съда, за да удостовери, да докаже, че тя всъщност е това, което е и човекът за когото се представя", посочи тя и допълни, че арестът всъщност е чиста провокация от страна на държавата.

Тя допълни, че заради едно тълкувателно решение на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд от месец февруари т. г., съществува невъзможност транс хората в България да сменят своите имена и пол по документи.

Факт е, че обществото ни не се среща много често с подобни случаи и затова повечето от нас остават с впечатление, че транс-хората ги няма, но просто не се говори достатъчно много за тях. Рядкост са случаите, в които се стига до реална физическа смяна на пола. Но ето, че много хора се оказват в парадокса да се чувстват в чуждо тяло, с чужда самоличност.

ВКС срещу Европейския съд за правата на човека и делата заведени срещу страната ни. 

На кого пречи смяната на пола и ще се огънат ли "българските ценности и традиционно семейство" под юридическия натиск на евроатлантическата идея за човешки права и лична свобода.

"Тази голяма общност на ЛГБТИ хората не само, че е най-малко представена, не само, че се страхуват да бъдат себе си, но и търпят изключително тежко ударите на закона", подчерта Симеон Василев.

Според него транс хората нямат достъп до десетки права, дори невъзможност да живеят пълноценен живот в страната ни и случаят "Габриела" е показателен за това.

"Години наред имаше дела, които минаваха успешно или не, но беше друга практиката на съда. Целта беше тази практика да се уеднакви, но за жалост в много грешна посока, която буквално забранява на едни хора да живеят в България", посочи Василев, подчертавайки, че в решението на съда за смяната на пола се цитират включително религиозни причини, свързани с морала и християнството.

"В една светска държава е крайно нелогично за мен да оправдаваме съществуването на някои хора с религията", заяви той. С ареста на Габриела някой е решил да покаже, че държавата е тази в която е властта и тя ще реши как да се справи с проблема", заяви адв. Любенова.

Трябва ли държавата да промени законодателството си, трябва ли да се помисли за прецизно законодателство, което да улеснява хората, които искат да сменят пола си, ако няма обществен консенсус по този въпрос?

"Не можем да търсим обществен консенсус, когато става въпрос за човешки права", категорична е адв. Любенова. Тя допълни още, че българската държава се опитва да лиши от човешки права една огромна група от хора, само заради тяхната джендър идентичност. Според проучване на фондация GLAS, тя представлява 4 % от населението на страната.

Още аспекти по темата как изглежда тя в рамките на политическото говорене от партиите, от които се очаква да се застъпват ясно, да лобират и осигуряват правата на транс-хората и защо в България това не се случва, чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01