Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи

Снимка: Афиш на събитието

Започва седмото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи, организиран от Асоциация “Българска книга”. Тематичен фокус са скандинавските страни, а мотото е: “Създаваме истории. Създаваме история”. Фестивалът се провежда в рамките на Международния панаир на книгата, който продължава до 10 декември в НДК. 

В програмата на детския литературен фестивал са предвидени срещи със съвременни писатели, литературни четения, дискусии и творчески работилници. Има забавления както за по малките, така и за по големите посетители, работилници за коледни играчки, игри с вълшебни карти, състезания с въпроси по любими на децата скандинавски книги. На всеки половин час на няколко места в панаирното пространство издатели и приятели на книгите ще четат на децата.

Дискусия между писатели, илюстратори, издатели и експерти в областта на детската литература ще има в Мраморното фоайе на двореца. В него ще участва писателката и издател Радостина Николова. За предаването “Хоризонт до обед” тя сподели, че ще се проведе дискусия за пътя на българската детска книга извън България. Книгата на Николова “Имам късмет с моите родители” се продава успешно в САЩ и Полша и то само месец, след като е отпечатана на български, сподели тя. Творбата засяга темата за раздялата в едно семейство:

“Това е обикновена история за начина, по който се чувства едно дете в такава ситуация и как да направим така, че това дете да продължава да се чувства обгрижено и обичано въпреки тази ситуация, през която преминават родителите му”.

Според Николова почти няма политика по темата за продажба на български детски книги зад граница и става въпрос за индивидуални усилия на писатели и на издатели, които сами търсят варианти да позиционират българските детски книги:

“Пътят, който аз извървях като писател и като издател наистина е осеян с много методични усилия, много имейли, много срещи, много възможни търсения. Преди малко повече от 3 години започнахме работа и с литературен агент - нещо, на което дължа голяма част от успеха си. Тя е израелка и наистина това е нейната квалификация - повече от 15 години се занимава с продажба на права на книги от различни пазари на различни пазари. Това е до голяма степен така улесни моя път като писател и издател. Преди това беше нещо, с което се занимавах аз - опитвах се да организирам срещи с чужди издатели, да пиша имейли, да изпращам български книги - не само моите, но и на други автори. Наистина силно вярвам, че българската детска литература има достойно място сред книгите, които оформят в момента пазара на детски книги. От 2015-а, когато започнах да пиша книги, това е някаква такава цел, която съм си поставила и то не само за моите книги, а генерално за българските детски книги”

Драстично намалени са средствата за преводи в новия бюджет, коментира Николова. Според нея трябва "да се улесни максимално много програмата за кандидатстване от чуждите издатели за български градове, които да популяризират възможността въобще български книги да бъдат закупени”. 

В детската литература също има тенденции какво точно се търси. Най-общо казано книги, в които има повече възприемчивост от различни етноси и култури, с голямо разнообразие от персонажи и по-голямо разнообразие от теми, които са по-насочени към вътрешния свят на детето, се радват на добро търсене, сподели тя.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27