Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Утрояване на възобновяемата енергия до 2030 г. – част от призивите на СОР 28

Снимка: Радио София

Преди дни в Дубай се проведе 28-ата климатична конференция СОР 28. Смекчаване на негативното влияние върху климата и наличните ресурси на страните за намаляване на емисиите бяха основните теми на конференцията.

Тази година участваха близо 200 държави, с 90 000 регистрирани делегати, казаха пред Радио София Николай Петков - автор в „Климатека“ и Апостол Дянков - ръководител на програма „Климат и енергия” във WWF България.

„Беше приет т.нар. документ – глобална равносметка. Той е част от механизма на Парижкото споразумение за климата от 2015 г. и в него имаше доста нови призиви. Призив за утрояване на възобновяемата енергия до 2030 г., удвояване на скоростта на прилагане на подобрения в енергийната ефективност. За първи път в историята на преговорите за климата се говори за поставена цел – призив за преходи извън изкопаемите горива. Това се определя като историческо постижение“, обясниха те.

По време на конференцията делегатите са отправили призив и за ускоряване на усилията за поетапното намаляване на енергията от неограничено изгаряне на въглища.

Николай Петков и Апостол Дянков уточниха, че през миналата година призивът е бил за стартиране на фонд „Загуби и щети“.

„Това означава да се компенсират по-бедните страни от развиващият се свят, които ще понесат най-тежките последствия от климатичните промени. Тази година, в малко по-голяма конкретика, се реши да се започне, беше поставен по същество този фонд“.

Климатичните експерти уточниха, че все още няма нито една държава, която да си е поставила категорична цел за намаляване на глобалното затопляне до 1,5°C.

Днес стана ясно, че Европейската комисия е изпратила официални уведомителни писма на България, Австрия и Полша за това, че не са представили до края на юни проекти на актуализирани планове в областта на енергетиката и климата за периода 2021 - 2030 г.

Трите страни-членки имат срок от два месеца, за да отговорят и да отстранят недостатъците, установени от Комисията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17

Червен код за опасни горещини в почти цялата страна

Червен код за опасни горещини в почти всички области на страната обявиха за днес от НИМХ. Оранжев код е обявен единствено за областите Бургас, Варна и Добрич. Ще бъде слънчево, след обяд с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от изток-североизток. Ще се задържи горещо с максимални температури между 38° и..

публикувано на 17.07.24 в 07:35