Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийските графити събрани в книга

Снимка: Fb/Топлоцентрала

SOFIA URBAN ART е книга, която събира историята на графитите в българската столица от 90-те години до днес. Тя е дело на Sofia Graffiti Tour и проследява пътя от експерименталните и протестни надписи през първите "бомби" и "бума" след 2000 година до големите стенописи и превръщането на графитите в неизменна част от съвременната градска култура. Подробности разказа Цветан Бизев, един от основателите на Sofia graffiti tour.

По думите му графити обществото търпи своето развитие повече от 20 години. Той сподели, че във формата "графити", изкуство преди 1989 година в сегашния му вид не е имало, но е имало надписи със спрейове и маркери. Те са се породили покрай различните субкултури от средата на 80-те години.

"Има много интересни примери за стенописи, които много напомнят за съвременните такива. Също нещо, което нас лично много ни впечатлява са рисуваните реклами върху цели фасади. Въпреки, че целта е рекламна, способите пак са на стенопис", заяви той.

В книгата има интервю с Лъчезар Бояджиев, който през средата на 80-те години в Ню Йорк е публикувал научна статия за раждането и развитието на графити сцената там. Статията е била представена предимно пред научните среди в България. Бумът на графити културата у нас идва след 2004 година, когато се появяват първите магазини за спрейове, както и първите фестивали, които събират на едно място общността. Преди това има отделни артисти, които творят предимно в своите собствени квартали.

"В периода след 2000 година вече има писано за графити и по български медии и списания. Не, че пионерите от това десетилетие не трябва сами да намират информация. Много ме впечатли това, как всеки е бил сам за себе си, докато сега вече това познание го има и се предава", сподели Бизев. Той добави, че графитите продължават да бъдат преследвани в нелегалната си част, но еволюцията води до развитие на стил, който изкачва артиста на друго ниво. Също така преминавайки в стенописите, или легални прояви има хора, които вече открито застават с истинските си лица и имена.

"Най-ценното, което е за нашата сцена е, че те са на много високо световно ниво и биват канени да излизат извън България и да творят", каза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние, потребителите".  Оплаквания за туристически услуги има както от потребители, които са ползвали туристическа..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висши училища и професионални центрове...

публикувано на 09.07.24 в 15:34
СУ

СУ "Св.св. Кирил и Методий" в Сливница - иновативно училище с история

В средното училище "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Сливница днес се обучават 548 ученици, от които 46 деца - в предучилищната група. Изградено е върху площ 14 800 кв.м. с две сгради. Към училището има две конферентни зали с 200 места, фитнес зала, 3 кабинета по информатика, библиотека, игрища за футбол, волейбол, баскетбол и хандбал...

публикувано на 09.07.24 в 12:27
Снимки: Топлоцентрала

Два дни "Топлофест" ни държи "високо във въздуха" с цирк и музика

Петото издание на фестивала на РЦСИ „Топлоцентрала“, с който центърът закрива артистичния сезон, тази година ще се проведе на 13 и 14 юли, а водещ акцент на събитието ще бъде темата "Високо във въздуха" . "Интензитетът, с който работим, ме кара да се чувствам преял (от културни събития) – полу нашега отбеляза пред БНР-Радио София..

публикувано на 09.07.24 в 11:28

Биляна Цолова ще представи България на световния финал на "Dance Your Style"

23-годишната хореографка Биляна Цолова-Bibliq ще представи България на световния финал на Dance Your Style в Мумбай на 9 ноември т.г.. Тя е победител в третото издание на Dance Your Style България 2024.  След поредица оспорвани танцови "битки" срещу едни от най-опитните танцьори и хореографи у нас, младата надежда заминава към глобалния финал на..

публикувано на 09.07.24 в 10:10

Модни дизайнери "потопиха" 200 кг дрехи на морското дъно

Арт инсталация , направена от 200 кг дрехи , изненадва от началото на юли посетителите на софийски търговски център. В нея могат да се видят медузи от памучни ризи върху конструкции от банели, риби от суичъри и детска карнавална рокля, скат от ризи, сака и поли, корали от шалове и ръкавици. Инсталацията е озаглавена "Морски свят"..

публикувано на 09.07.24 в 09:49

Писатели, деца и граждани с поклон пред паметника на Вазов в София

Честването на рождениeто на Иван Вазов (днес се навършват 174 години) тази година преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото", публикуван през 1894 г. от издателство „Т. Ф. Чипев“ – 130 години. От Националния литературен музей канят жителите и гостите на столицата от..

публикувано на 09.07.24 в 08:55